טיפ מס' 262: תובנות על בריאות וחולי

פורסם לראשונה ב-14.9.2018

 

 

התובנות בטיפ זה מייצגות חלק מסויים ממחשבותי, הבנותי ואמונותי בזמן הזה בנושאי בריאות וחולי, מחשבות, הבנות ואמונות שנמצאות אצלי כל הזמן בתהליך חקירה, לימוד ובירור ממקורות שונים, כולל הרפואה החדשה וגם כולל ידע אזוטרי, שאין עדיין כלים מדעיים להוכיח את נכונותו. 

 

 

מהי בריאות

ארגון הבריאות העולמי הגדיר ב-1946 את המושג בריאות בנוסח שלהלן:

"בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה".

 

בשנים האחרונות הוסיפו להגדרה גם את היכולת לנהל "חיים פוריים מבחינה חברתית וכלכלית."

 

אני מקבל במלואה את גישתו של ד"ר נאדר בוטו שמרחיב את ההגדרה הנ"ל ומוסיף לה גם התייחסות לרוח ולנשמה.

 

למרות שכל הגדרה היא במהותה משהו מגביל (סוגר בגדר), אנחנו זקוקים לה כבסיס כלשהו לדיון.

ההגדרה שאשתמש בה בטיפ זה היא כלהלן:

"בריאות אידיאלית היא מצב של רווחה גופנית, נפשית, נשמתית ורוחנית מושלמת, המאפשרת לאדם להתפתח אישית ורוחנית, ולגלות ולהגשים את ייעודו בחיים".

 

לצורך הבהרה אגיד שבמילה רוח אני משתמש כאן כתרגום למילה האנגלית spirit ולמילה נשמה אני משתמש כאן כתרגום למילה האנגלית soul.

 

 

מהו חולי

על בסיס ההגדרה הנ"ל של בריאות, ניתן להגיד שחולי הוא למעשה כל מצב שאין בו רווחה גופנית, נפשית, נשמתית ורוחנית מושלמת, המאפשרת לאדם להתפתח ולגלות ולהגשים את ייעודו בחיים.

 

ביחס להגדרה הנ"ל של בריאות אידיאלית, ניתן להגיד במידה רבה של דיוק, שאין כיום על הפלנטה אפילו אדם אחד שהוא ממש בריא.

 

 

מהם הדברים שפוגעים בבריאות (וגורמים לחולי)

הגוף הפיזי יכול להיפגע מגורמים פיזיים ומגורמים לא פיזיים.הגורמים הפיזיים יכולים להיות תאונות, חבלות, מכות וכן זיהומים באויר, מים ומזון.בגורמים הפיזיים ניתן לכלול גם קרינות אלקטרו-מגנטיות הניתנות למדידה, בעיקר קרינות מייננות אך גם קרינות לא מייננות.

 

לפי הרפואה המקובלת, הגנטיקה היא אחד הגורמים העיקריים לבעיות בריאות, וחלק גדול מהמחלות נגרם כתוצאה ממיקרובים שונים, בעיקר וירוסים, חיידקים ופטריות.

 

לפי הרפואה החדשה, מרבית הסימפטומים הפיזיים המאובחנים כמחלות נגרמים כתוצאה מקונפליקטים שנקראים ברפואה החדשה "קונפליקטים ביולוגיים", שאצל בני האדם הם ברובם קונפליקטים רגשיים.

כל מצב שהאדם חווה כקונפליקט ביולוגי, מפעיל תוכנית ביולוגית, שהיא למעשה סוג של תוכנית מגירה למצב חירום, אשר מטרתה היא לעזור לאדם להתמודד עם הקונפליקט.

 

לגוף יש 3 דרכים עיקריות להגיב לקונפליקטים ביולוגיים (ראה טיפ מס' 117):

 1. גידול של תאים בשלב האקטיבי של הקונפליקט ופירוקם ע"י חיידקים ופטריות בשלב הריפוי.
 2. אובדן תאים בשלב האקטיבי של הקונפליקט ושיקום הרקמה בשלב הריפוי.
 3. התערבות בתפקוד.

 

כשמנסים לחדור מבעד לקונפליקטים, ניתן לראות שבמרבית המקרים הגורם הראשוני לקונפליקט הוא פחד כלשהו. לדוגמא:

 • קונפליקטים של פרידה - פחד להישאר לבד
 • קונפליקט של פחד מוות – פחד שאנחנו נמות או שמישהו קרוב לנו ימות (זה גורם לגידולים בנאדיות הריאה)
 • קונפליקט של פחד טריטוריאלי - פחד לאבד רכוש, מעמד, תפקיד וכו'
 • קונפליקט של ירידת ערך עצמי – פחד להרגיש לא ראויים, לא שווים, דחויים
 • אי יכולת לסמן את הטריטוריה – פחד מפלישה לטריטוריה שלנו, למרחב שלנו

וכן הלאה.

 

יש כאן תובנה מעניינת נוספת:

בהרבה מקרים אנחנו רואים שהתוכנית הביולוגית (= מחלה) מופעלת רק כאשר האדם חווה טראומה מסויימת בפעם השניה. הסיבה לכך היא כנראה, שהדפוס של פחד מסוג מסויים של טראומה נוצר רק בעקבות הפעם הראשונה שהאדם/ילד חווה את אותה טראומה.

כאשר יש טריגר שמעורר מחדש השפעה חוזרת של הטראומה הראשונית, זה גורם לתגובת פחד שמועצמת בגלל הדפוס שנוצר לאחר הפעם הראשונה.

במידה מסויימת זהו מנגנון דומה למנגנון של תגובה אלרגית שעוצמתה מוגברת.

 

זה יכול להסביר, לפחות באופן חלקי, מדוע לא כל טראומה שחווה ילד או תינוק, מפעילה מייד תוכנית ביולוגית בעוצמה כזאת שתגרום להתפתחות הסימפטומים הפיזיים האופייניים לאותו סוג קונפליקט.

 

 

גנטיקה

לפי הרפואה החדשה, הגנטיקה התורשתית (זו שאנחנו מקבלים מהורינו) היא גורם זניח למדי בהיווצרות מחלות. לפי התגליות של האפי-גנטיקה, שינויים גנטיים שונים נוצרים כל הזמן כתוצאה מהשפעות חיצוניות שמשפיעות על האדם.

ניתן להבין מכך שהקונפליקטים הביולוגיים שמפעילים תוכניות ביולוגיות המתבטאות כמחלות, יוצרים גם שינויים גנטיים. הרפואה המקובלת מתייחסת לחלק משינויים גנטיים אלה כגורמי מחלה. הרפואה החדשה מתייחסת לשינויים גנטיים אלה כחלק מהתוכניות הביולוגיות שמופעלות כתוצאה מהקונפליקטים.

 

הרפואה החדשה מראה שחלק משמעותי מהמחלות המולדות, הן למעשה מחלות שנגרמו כתוצאה מקונפליקט או קונפליקטים שהעובר חווה בבטן אמו בזמן ההריון. אלה יכולים להיות קונפליקטים שהאמא חוותה והעובר חווה אותם דרכה, אך יכולים להיות גם קונפליקטים שהעובר חווה ישירות.

למשל, בדיקות אולטרסאונד שגרתיות, עלולות להיות טראומטיות לעובר.

בטיפים מס' 50 ו-51 יש תאור מקרה מעניין מאד של תסמונת דאון, כולל גילוי הקונפליקטים שגרמו לבעיה ותהליך הריפוי שעברה אותה ילדה.

 

 

מיקרובים

לפי הרפואה החדשה המיקרובים (וירוסים, חיידקים ופטריות) אינם גורמים למחלות אלא להיפך, הם באים לעזור בתהליכי הריפוי והם נכנסים לפעולה רק בשלב הריפוי.

לאור תגליותיו של הביולוג הגרמני ד"ר סטפן לנקה, יש ברפואה החדשה סימן שאלה לגבי הוירוסים שנחשבים כגורמי מחלות, מאחר שבשלב זה לא ברור עדיין בצורה חד-משמעית אם הם בכלל קיימים (ראה טיפ מס' 149 וטיפ מס' 221).

 

 

זיהומים שאינם מיקרובים

נראה שכל זרמי הרפואה מסכימים על כך שאנחנו חיים כיום בעולם המלא בחומרים רעילים שלא היו בעבר ואשר פוגעים בבריאותנו.

החומרים הבעייתיים במיוחד הם כנראה אלה שמצליחים לחדור את מחסום הדם-מוח ולגרום לנזקים מצטברים שקשה להבינם ובמקרים רבים גם קשה עד בלתי אפשרי לרפאם.

 

אחד החומרים שמשפיעים כיום על מרבית תושבי העולם הוא הגלייפוסט, המרכיב הפעיל בקוטל העשבים החזק ראונדאפ. הגלייפוסט הוא רעיל ביותר גם לבני-אדם ויש מאבק מתמשך ורציני בניסיון לצמצם את השימוש בו.

 

אחד ממוקדי הויכוח הלוהטים ביותר כיום בנושא הרעלים הוא בתחום החיסונים. הויכוח מתנהל במספר רמות, שהעיקרית בהן היא בין אלה שטוענים שהחיסונים בטוחים כמעט לגמרי והתועלת שבהם עולה בהרבה על הנזקים המזעריים שהם עלולים לגרום, לבין אלה שטוענים שהנזקים שגורמים חומרי הרעל שיש בחיסונים עולים בהרבה על התועלת שיש בהם. מידע רב בנושא זה יש בטיפ מס' 258.

 

חשוב לזכור שכמעט בכל בית ישנם כיום לא מעט חומרים רעילים שעלולים לפגוע בבריאותנו. החומרים הבעייתיים ביותר הם הדטרגנטים למיניהם ומדללי צבעים. יש ביניהם חומרים שאם הם נכנסים לגוף הם יכולים לחדור את מחסום דם-מוח.חומרים רעילים נוספים יש בצבעים, "מבשמי" אויר, קוטלי חרקים, קוטלי עשבים ועוד.

 

מקור רעלים נוסף שהוא אולי המשמעותי ביותר כיום הן התרופות למיניהן. מבחינת הגוף כמעט כל התרופות מכילות חומרים רעילים, כולל אנטיביוטיקה וכולל התרופות ללא מרשם כנגד כאבים, דיכאון וכו'.

 

 

מבט אזוטרי בהקשר לבריאות וחולי

הערה מקדימה:

יש הרבה ידע אזוטרי שהצטבר לאורך ההיסטוריה, אך אין עדיין כלים מדעיים אשר מאפשרים למדוד אותו ולהוכיח את אמיתותו או אי-אמיתותו.

לכן, לאלה מכם המתבססים על המדע בלבד, אם יש כאן דברים שנראים לכם הזויים לחלוטין, מומלץ להתייחס אליהם כאל הרהורים פילוסופיים גרידא, עד שניתן יהיה להוכיח את אמיתותם או אי-אמיתותם.

ואם אתם חושבים שירדתי מהפסים ואין לי מושג על מה אני מדבר, אקבל זאת בהבנה מלאה.

 

-----------------

 

ובכן,

יש לי מספיק סיבות טובות להאמין שלחיי האדם יש משמעות ומטרה ושלמי או מה שברא אותנו יש עניין שנצליח להשיג בחיינו את המטרה או המטרות שלשמן נבראנו.

 

המטרה העיקרית היא כנראה להתפתח מבחינה רוחנית, כחלק מתהליך התפתחותה של הבריאה כולה. אך בגלל בעיות או שיבושים שקרו בהיסטוריה של בני האדם על פלנטה זו, היו תקופות רבות בהן היה כמעט בלתי אפשרי לבני-האדם להתפתח לרמה רוחנית מספיק גבוהה, ולכן נוצר המנגנון של גלגול נשמות, המאפשר הזדמנות שניה (ושלישית ורביעית וחמישית וכו', כל עוד אפשרות זו קיימת).

 

לפני שנשמה מחליטה להיוולד בגוף אדם על הפלנטה, בין אם זו פעם ראשונה או גלגול נוסף, היא מציבה לעצמה מטרות אותן היא רוצה להשיג בחיים אלה.

לפעמים, כדי להשיג את מטרותיה, בוחרת הנשמה בכוונה להיוולד בסביבה או משפחה שתגרום לה אתגרים כמו קשיי פרנסה, קונפליקטים שונים, בעיות בריאות וכו'.

 

משמעות הדבר היא, שחלק מבעיות הבריאות שאנשים חווים נוצרו בכוונה (גם אם אותם אנשים לא מודעים לכך) כדי לאפשר, או לדרבן את אותם אנשים להתפתח מעבר לאזור הנוחות שלהם, לחזק איכויות, לשפר מידות, להתעדן, ללמוד להתגבר, ללמוד להבין טוב יותר את הסבל של אחרים וכו'.

 

לכן המושג טיפול הוליסטי מתייחס לכל הרמות, כולל (ואולי אף בעיקר) הנשמה והרוח.

ככל שהמטופל יהיה יותר מודע לשיעורים שהוא יכול ללמוד ממצבו, ההתמודדות עם המחלה או עם בעיית הבריאות שלו תהיה עבורו עם הרבה יותר משמעות ולכן גם יותר קלה בד"כ.

 

אם מחברים את ההבנה האזוטרית עם התגליות של הרפואה החדשה, ניתן לראות שהגוף למעשה מאותת לנו בצורה מדוייקת, ע"י הסימפטומים הגופניים, את התחום בו כדאי לנו למקד עכשיו את העבודה של התפתחות אישית שכדאי לנו לעשות.

לדוגמא:

 • אוסטיאופורוזיס : הגורם לבעיה לפי הרפואה החדשה הוא קונפליקט חזק של ירידת ערך עצמי.המשמעות מבחינת התפתחות אישית וריפוי היא לעשות עבודה משמעותית של חיזוק ההערכה העצמית.
 • סרטן במעי הגס : הגורם – משהו שהיה קשה או בלתי ניתן לעיכול.
 • סרטן שד בצינורות החלב  : הגורם – קונפליקט של פרידה.

 

וכן הלאה.

 

ואם הזכרנו למעלה שמתחת כמעט כל קונפליקט יושב פחד כלשהו, ניתן לראות שההתפתחות ברמה הבסיסית ביותר היא למעשה התגברות על פחדים!

 

 

מורכבויות

ישנם מקרים (כנראה רבים) בהן שתי נשמות או יותר מסכמות ביניהן על השגת מטרות משותפות ונולדות באותה תקופה, באותה משפחה, או באותה קהילה, או באותה מדינה כדי שתוכלנה להיפגש בשלב כלשהו בחיים ולהשפיע האחת על השניה.

 

לפעמים אנחנו חווים את ההשפעה של הזולת כקשה, מעצבנת, מתסכלת וכו', אך במקרים רבים אפשר לראות במבט לאחור כמה הקשיים שעברנו עזרו לנו להתפתח, להתחזק ולהגיע למקום בו אנחנו נמצאים עכשיו.

 

יכול להיות מקרה בו נולדו תאומים, וזה שנולד שני, דקה אחרי אחיו, מרגיש כל חייו חוסר שקט פנימי, צורך להצליח, להוכיח את עצמו, לנסות להשיג את הבכורה.

חלק מהשיעורים שאדם כזה יכול ללמוד (ויתכן שזו גם היתה הכוונה הנשמתית) הם ענווה, שקט פנימי, קבלה עצמית ובניית יכולת מנהיגות.

האח שנולד ראשון יכול גם הוא ללמוד שיעורים שונים ממצב זה.

 

ישנם מצבים בהם העזרה של נשמה אחת לשניה יכולה להיות מאד קצרת מועד ואף כואבת מאד, אך אם יודעים לקבל זאת כשיעור לחיים ולהתפתחות, הדברים יכולים להיראות אחרת לגמרי.

דוגמא קיצונית, אך אמיתית, היא מצב בו אישה נכנסה להריון והעובר מת בחצי השני של ההריון, לאחר שנשמתו של העובר הבינה שהיא השיגה את מטרתה, בין אם המטרה היתה רק לגביה עצמה, או רק לגבי האמא שנכנסה להריון או גם וגם.

 

גם מוות בגיל צעיר או בטרם עת, שנראה לנו כמשהו שניתן היה לדחותו לעוד הרבה שנים, עשוי להיות חלק מהחוזה הנשמתי, או הבנה של הנשמה שהיא השלימה את משימתה, או הבנה של הנשמה שעדיף לקצר חיים אלה מסיבה כלשהי.

מוות כזה של אדם קרוב ואהוב הוא תמיד קשה לאלה שנשארים בחיים. אך אם מצליחים לראות מוות זה כחלק ממסעה של אותה נשמה, כפי שמבינים זאת במרבית הדתות, זה מאפשר לפחות במידה מסויימת להתרומם מעל הכאב, ללמוד מזה ולהמשיך להתפתח.

 

 

זהירויות

מכיוון שניתנה לבני האדם זכות הבחירה החופשית, חשוב לקחת בחשבון שכנראה לא כל מחלה, תאונה, בעייה בריאותית או מקרה מוות הם חלק מהחוזה הנשמתי או התוכנית האלוהית.

 

לאורך ההיסטוריה היו כנראה מספר שיבושים משמעותיים בתוכנית המקורית, ואנחנו חיים כיום בעולם שלא כל הכוחות בו הם כאלה שמעודדים התפתחות, רווחה ובריאות.

לכן, כדי לנווט את עצמנו בחיים אלה בהצלחה, חיוני להתפתח כל הזמן וללמוד ולהיות קשובים לאינטואיציות שלנו, כך שנוכל להבחין ברמת דיוק גבוהה ככל האפשר בין אמת לשקר, בין הדברים שמעודדים גדילה והתפתחות לאלה שגורמים לדיכוי וניצול, בין יושר לצביעות וחוסר יושר, בין אותם כוחות שמנסים לעזור להשיג את מטרות הבריאה לבין הכוחות שמנסים להעצים את עצמם על חשבון האחרים.

 

גם אל המשפט (והתפיסה שהוא מבטא) "הכל לטובה" כדאי להתייחס בזהירות.

הפאן החיובי במשפט זה הוא ההסתכלות האופטימית, האמונה וההבנה שאפשר ללמוד מכל דבר ולהתפתח מכל דבר.

הפאן שעלול להיות שלילי הוא מידה מסויימת של הסרת אחריות במקום הלא נכון ומידה מסויימת של חוסר זהירות או מחשבה תמימה שלא יתכן שהבעיה התפתחה כתוצאה מהשפעות שליליות שהן לא בהכרח "לטובה".

מכיוון שקיימות כאן גם השפעות שליליות, שחלקן אף מסוכנות, אין לנו ברירה אלא להיות עירניים גם לאפשרות שחלק מהדברים שקרו או קורים לנו לא נגרמו בהכרח מהשפעות שרוצות בטובתנו.

 

 

לסיכום

בריאותו של הגוף הפיזי היא רק מרכיב אחד, ולא בהכרח החשוב ביותר, בבריאותו הכוללת של האדם.

 

כדי לשמור על בריאות טובה יש צורך לטפל ולטפח כל הזמן את כל המרכיבים שבנו בכל הרמות, כולל ברמה הפיזית, הרגשית, המנטלית, הרוחנית ועוד.

 

מחלות ובעיות בריאותיות שונות יכולות להוות במקרים רבים קרש קפיצה משמעותי להתפתחות אישית ורוחנית, וזה תלוי תמיד בבחירות וההחלטות שעושה האדם עצמו.

 

בעולם של היום יש ערבוב מתוחכם ומורכב ביותר של "הטוב" ו"הרע" ויש קושי ממשי למצוא ולסנן לתוך חיינו רק את מה שנכון  ואמיתי, את מה שמאפשר גדילה והתפתחות אישית ורוחנית, את מה שמאפשר ריפוי ובריאות, אהבה וחמלה, התעדנות וחיבור לאותם דברים גבוהים שרוצים לעזור לנו.

 

לכן יש חשיבות להליכה מתמדת בדרך של לימוד, התפתחות והקשבה פנימית.

אחד המפתחות החשובים ביותר לשמירה על הבריאות הוא להיות מחוברים לעצמנו ככל האפשר, להקשיב מה באמת רוצים החיים הפנימיים שבנו ומה אומר לנו האינסטינקט, אותו חוש או מרכז אנרגטי שתפקידו להזהיר אותנו מכל דבר שלא טוב לנו, לא מתאים לנו, מסוכן לנו או לא נכון לנו באותו זמן, ועוזר לנו לכוון את עצמנו לכיוון שיותר מתאים לנו.

  

 

.........................................................................................................................

 

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.