טיפ מס' 29: על קפה וקפאין

 

פורסם לראשונה ב-4.3.2011

 

ישנם חילוקי דעות רבים ביחס להשפעותיו של הקפה על הבריאות.

מאמר זה אינו מתיימר לתת את תשובות המחץ בויכוח העולמי בנושא זה, אלא הכוונה כאן היא בעיקר להציג את זוית ההסתכלות של הרפואה החדשה על קפאין.

 

כפי שכבר הוזכר בחלק גדול מהמאמרים הקודמים, כל מחלה מתחלקת לשני שלבים עיקריים: השלב הראשון שבו אנחנו תחת השפעה אקטיבית של הקונפליקט/טראומה ולאחריו שלב הריפוי שמתחיל כאשר הקונפליקט נפתר, או חלפה השפעתה של הטראומה.

 

בשלב האקטיבי של הקונפליקט יש השפעה דומיננטית של מערכת העצבים הסימפתטית (סימפטיקוטוניה) ובשלב הריפוי יש השפעה דומיננטית של מערכת העצבים הפארא-סימפתטית (ווגוטוניה).

 

תהליכי ריפוי קורים בעיקר תחת השפעה פארא-סימפתטית.

קפאין הוא חומר הממריץ את פעילותה של מערכת העצבים הסימפתטית ולכן ככל שרמתו בדם גבוהה יותר, כך יש פחות אפשרות לתהליכי ריפוי להתבצע.

מסיבה זו, כאשר אדם נמצא באופן ברור בשלב האקטיבי של הקונפליקט, שתיית קפאין (בקפה, בקוקה-קולה וכד') עלולה להחריף את תסמיני הסטרס, וכאשר האדם נמצא באופן ברור בשלב הריפוי, שתיית קפאין תאט בד"כ את תהליכי הריפוי ותפריע להם.

 

אחת ההשפעות של מערכת העצבים הסימפתטית היא כיווץ כלי הדם. אחד השימושים הנפוצים שעושה הרפואה המקובלת בידע זה הוא הכנסת קפאין בכדורים נגד כאבי ראש. חלק מכאבי הראש מופיעים בעקבות התרחבות כלי הדם במוח. הקפאין עוזר לכווץ כלי דם אלה וכך הוא עוזר בהפחתת כאבי הראש.

 

מטפלים שנכנסים קצת יותר לעומקה של הרפואה החדשה יכולים במקרים מסויימים להשתמש בהבנות של הרפואה החדשה כדי להפחית את הסכנות של משבר הריפוי.

הכיצד?

כאשר תהליך הריפוי מתנהל ללא שיבושים, משך הזמן מתחילת שלב הריפוי ועד שקורה משבר הריפוי הוא זהה או דומה למשך הזמן שארך השלב האקטיבי של הקונפליקט (מתחילת הקונפליקט/טראומה ועד תחילת שלב הריפוי).ככל שעוצמת הקונפליקט חזקה יותר והוא נמשך יותר זמן, כך גם עוצמתו של משבר הריפוי תהיה חזקה יותר.

 

לדוגמא, באותם סוגי קונפליקטים הגורמים להתקפי לב, אם משך הקונפליקט הוא מעל 9 חודשים, יש סיכוי גבוה מאד שהתקף הלב יהיה קטלני (אם לא תהיה התערבות רפואית מתאימה).

אם החולה ישתה קפה בשבועות שלפני המועד הצפוי של משבר הריפוי, יגרום הקפאין להאטה בתהליכי הריפוי וזה יגרום לכך שעוצמתו של משבר הריפוי תהיה קטנה יותר.

 

סטרואידים ממריצים את מערכת העצבים הסימפתטית עוד יותר מאשר הקפאין. לכן רופא שלמד את הרפואה החדשה יכול במקרה הצורך לחסוך לחוליו התקפים מסוכנים, וזאת ע"י מתן זריקות סטרואידים בתזמון נכון. לעומת זאת, זריקה אחת של סטרואידים בתזמון לא נכון (בזמן משבר ריפוי חזק) יכולה לגרום למוות.

 

משבר הריפוי נוצר בעקבות פקודה של המוח הגורמת להפעלה חזקה ומרוכזת של מערכת העצבים הסימפתטית למשך זמן קצר (בד"כ בין מספר שניות למספר שעות, אך לפעמים גם מספר ימים). בזמן זה מומלץ להימנע באופן מוחלט משתיית משקאות המכילים קפאין ומכל דבר אחר הממריץ ומעורר את מערכת העצבים הסימפתטית.

 

  ........................................................................................................

  

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.