טיפ מס' 203: תרופות "בונות עצם" מחלישות את העצמות?

 

פורסם לראשונה בעברית ב-26.6.2016

 

 

מובא כאן הפעם תרגום מאנגלית של מאמר העוסק בתרופות המקובלות למניעת איבוד עצם.

המאמר הופיע ב-14.6.2016 בניוזלטר של Shane Elisson, ביו-כימאי רפואי מארה"ב, שמאס בעבודתו בחברת תרופות גדולה ועבר לפיתוח וייצור של מוצרים טבעיים.

 

המאמר מתמקד בעיקר בתרופה בוניבה שאינה משווקת בישראל, אך הוא מתייחס למעשה לכל התרופות ממשפחת הביספוספונאטים.

התרופות ממשפחה זו המוכרות בארץ הן בעיקר פוסלן, מקסיבון, אלנדרונט טבע, בונפוס ואקלסטה.

מאמר יותר מקיף בנושא זה מופיע בבלוג של שיין אליסון בקישור הזה:

“Bone Building” Drugs Shatter Bone: Sally Field Gets Stinky Sulfur Award

 

סגנון כתיבתו של שיין אליסון הוא מאד ישיר ובוטה, מה שעלול לגרום להתנגדות פנימית אצל חלקכם. לכן חשוב להתייחס לדברים עניינית ולאו דוקא לסגנון.
למרות השתדלותי, לא תמיד הצלחתי למצוא תרגום מדוייק לסלנג האמריקאי של שיין, ואתכם הסליחה.

בסוף הכתבה נותן שיין את ההמלצות שלו, שבאחת מהן יש בה גם את האינטרס המסחרי שלו – לקנות מוצר טבעי שהוא מייצר.
למרות האספקט המסחרי, החלטתי לא למחוק את אותו קטע, למקרה שזה יוכל לעזור למישהו מכם, הקוראים.

 

 

תרופות "בונות עצם" שמחלישות את העצמות? / מאת שיין אליסון

 

 

למעלה זוהי העצם שלך על "תרופות בונות עצם". כן, בצד ימין, זאת שנראית כמו קורי עכביש מפורקים. היא נחלשה ע"י התרופה בוניבה, שהגיעה אלייך ע"י סאלי פילד.

 

זוכרת אותה? הזהרתי אותך לפני כ-8 שנים...ביום שני אחד, מאוחר בלילה, אחרי קצת יין, אני לא יכול להשאיר את זה לבד.

 

היא ידועה ביותר באמינותה כאחות ברטריל ב"נזירה המעופפת". לרוע המזל היא בגדה באמון זה בכך שניגבה את אחוריה בז'ורנלים רפואיים וחתמה על קידום הבוניבה – תרופה "בונת עצם" המשווקת למניעת אוסטיאופורוזיס ע"י חברת רוש אנד גלקסו.

 

מבחינה כימית בוניבה ידועה כ"ביספוספונאט". פוסמקס (דומה לפוסלן, ע.ס.) היא תרופה אחרת מאותו סוג. שתיהן שמשו במקור לניקוי משקעי סידן בצינורות של דודים. תגלית "מקרית" הראתה שהן מונעות באופן קשה את היכולת של העצמות להיפטר מתאים ישנים – כפי שעור חדש מחליף את הישן...

רופאים פירשו פעולה זו כמובילה ל"עצמות חזקות יותר". טפשים.

 

 

...יותר מדי מדיה חברתית ופטפוטים עם נציגי מכירות של תרופות, מובילים בד"כ לטיעונים מטומטמים כאלה. תהליך חשיבה זה היה פגום מלכתחילה. זה כמו לנסות לשמור את האדם עם קיבה מלאה ע"י כך ששמים לו פקק בתחת.

אבל, מאחר שזה מעולם לא נבחן כראוי, התיאוריה התקבלה כבשורה. בוניבה פרצה למדפים עם סאלי פילד, שדחפה אותה ללא הרף לעמיתיה. זה מראה כמה קל לקבל אישור של ה-FDA ומוכיח עד כמה מדולל נעשה תהליך האישור ב-FDA.

 

הניו-יורק טיימס הזהיר, שלנשים הלוקחות תרופות "בונות עצם" היו למעשה יותר שברים. הם מציעים לקחת חופשה מהתרופות, שזוהי פשוט דרך יפה להגיד, "תסלקו את התרופות האלה אם אתן רוצות לחיות חיים בריאים יותר ופעילים יותר".

 

לי זה נשמע כמו המלצה שבאה ישירות ממדריך הבריאות לעצלנים – השיגו עצמות חזקות יותר, זרקו את תרופותיכם לפח. למעשה זה מושלם. אך הזומבים של ימינו, הרעבים לתרופות ושהטלויזיה רוקנה אותם, עדיין לא יכלו לעשות זאת....כמו נמלים אדומות בפיקניק הם יצרו שורות של עומדים בתור לשאול את הרופא שלהם אם הבוניבה מתאימה להם.

 

(סאלי פילד אפילו לא יכולה לאיית ביספוספונאט. לעזאזל, אפילו הרסתי זאת, אבל אני שותה יין...).

 

ברגע שהם מתמזגים עם מערכת השלד, הביספוספונאטים כמו הבוניבה מפריעים לפירוק של תאי עצם ישנים. במקום לתת לתאים המזדקנים למות כמו עור שנשרף בשמש, העצם שנגועה בבוניבה ופוסאמקס מקבעת את התאים במקומם.

זה מונע מהם לבנות עצם חדשה, וכמו עץ נרקב, מערכת השלד נעשית חלשה ושבירה – בדיוק הפוך ממה שמשתמע מהמליצות של סאלי כנגד אוסטיאופורוזיס.

 

במאמר "תרופות לבניית עצמות עלולות להחלישן" מדגיש הניו-יורק טיימס שאצל משתמשי בוניבה "נמצא סוג נדיר של שברי רגליים אשר חותכים ישר לרוחב החלק העליון של עצם הירך לאחר טראומה קלה או ללא כל טראומה".

שברים בחלק חסון זה של העצם, הם תוצאה אופיינית של תאונות דרכים, או אצל הזקנים והחלשים. אך דיווחי המקרים במחקר מראים את התבנית הבלתי רגילה של שברים אלה אצל אנשים שהשתמשו בביספוספונאטים במשך 5 שנים או יותר!

 

הטיימס גם מספר לנו שהבוניבה יכולה לגרום "לעצמות הלסת להרקב ולמות!" הרופאים קוראים לזה לסת מתה. אני משער שסאלי לא תמשיך עוד זמן רב בהתדרדרות זו של מציצה לביג פארמה, במיוחד שתעשיה זו "כל-כך גדולה".

 

אם הייתי שותה בירה במקום יין בזמן שאני כותב זאת, הבירה היתה מתחממת ומתקלקת  עד שהייתי מסיים את רשימת תופעות הלוואי של התרופה הפייבוריטית של סאלי.

מספר תופעות לוואי "מינוריות" של ביספוספונאטים כוללות כאבי עצמות, מפרקים ו/או שרירים, שלפעמים משביתים לגמרי את האדם, וכן אדמומיות ו/או רגישות בעיניים.

 

אז מהי האלטרנטיבה לתרופות נגד אוסטיאופורוזיס?

קחו חופשה מהתרופות!

 

ואז, כאשר תהיו מוכנים לזוז ולהזכיר לעצמותיכם מדוע הן צריכות להיות חזקות, קבלו ללא תשלום את תוכנית האימון של 18 דקות בקישור הזה: The 18-Minute Workout

 

אתם יכולים גם לקחת גדילן milk thistle לחיזוק עצמותיכם...כתועלת נלווית, זה גם מונע שאקבל מחר את ההאנגאובר.

 

בנוסף, גדילן טוב במיוחד לנשים אחרי הפסקת המחזור, שנמצאות בסיכון מוגבר לאוסטיאופורוזיס בגלל חוסר אסטרוגן.

אחרי המנופאוזה יש שינויים הורמונליים. כמו רכב שנגמר לו הדלק, יש נשים שסובלות מאסטרוגן נמוך. זה נקרא "חוסר אסטרוגן".

 

כאשר ההורמונים מתפרעים כמו זה...הגוף מתחיל לעשות כל מיני דברים משוגעים לפגוע בעצמו...כולל שבירת עצמות ושחרור מינרלים (כגון סידן) מהעצמות לדם. תהליך זה נקרא "ספיגת עצם" – וזהו חלום הבלהות הרע ביותר בשבילכם, אם מטרתכם היא שתהיינה לכם עצמות בריאות וחזקות!

 

 ב-2013 פורסם ב- BioMed Research International מאמר שנקרא "פעילות אנטיאוסטיאוקלאסטית של תמצית גדילן לדיכוי אוסטיאופורוזיס שנגרם מחוסר אסטרוגן לאחר כריתת שחלות"  “Antiosteoclastic Activity of Milk Thistle Extract after Ovariectomy to Suppress Estrogen Deficiency-Induced Osteoporosis.” 

 

במאמר נכתב ש:"אוסטיאופורוזיס ראשוני מסוג 1 (אוסטיאופורוזיס שלאחר המנופאוזה) קורה בעיקר אצל נשים לאחר המנופאוזה. אוסטיאופורוזיס ראשוני מסוג 2 (אוסטיאופורוזיס סנילי) מופיע גם אצל נשים וגם אצל גברים אחרי גיל 75. באוסטיאופורוזיס שלאחר המנופאוזה, חוסר אסטרוגן גורם למחזור מהיר בעצם ולאובדן עצם.

ניתן להפחית את הסיכון לאוסטיאופורוזיס ע"י שינויים באורח החיים, כגון תזונה ותרגילים ולפעמים תרופות".

 

המחקר מצא ש: "MTE (תמצית גדילן - milk thistle extract) מקדמת פעילות יצירת עצם של אוסטיאובלסטים ומעכבת פעילות מפרקת עצם של אוסטיאקלסטים".

 

תרגום: גדילן מועיל בהגנה כנגד אוסטיאופורוזיס ומחלות עצם אחרות שגורמות לעצמות להיות חלשות ושבירות.

 

כמו גיבור-על, הגדילן עוצר את "התאים הרעים" ועוזר ל"תאים הטובים". התוצאה? עצמות בריאות.

 

ועוד נאמר במאמר:"...תמצית גדילן (MTE) המכילה סיליבינין, מנעה אובדן עצם שנגרם בגלל חוסר באסטרוגן, ע"י קידום יצירת אוסטיאובלסטים והגבלת יצירת אוסטיאוקלסטים. MTE עשירה בסיליבינין תהיה אפשרות לטיפול אלטרנטיבי למניעת אוסטיאופורוזיס שלאחר המנופאוזה".

 

למרבה המזל, התוסף הטבעי שלי  "סינרג'י" (www.getcinnergy.com), מכיל את הצורה הרפואית הפעילה של גדילן, החזקה ביותר שניתן להשיג – בשילוב עם קינמון אורגני – כדי ליצור תוצאות מועילות בגוף. כפי שזה עתה למדת במייל זה, העצמות נעשות מוגנות גם כן.

 

בונוס: ה-Cinnergy גם מטהר את הכבד, מגן על העור מעודף קמטים וכן מגן על הגוף נגד איום של רעלים. בנוסף, הוא מעלים את התשוקה לסוכר!

 

"ירדתי ב-5 ק"ג רק ע"י לקיחת ה- Cinnergy והפסקת צריכת סוכר!" אומרת קטי מסנטה אנה, קליפורניה. "בהתחלה לקחתי את התוסף כל יומיים ולא הרגשתי שזה עובד. חשבתי שההפחתה במתוקים היתה רק בראשי, עכשיו אני מבינה שזו היתה הפחתה הדרגתית לאחר שהמוצר הוצג למערכת שלי. בשבוע השני , איבדתי לגמרי את התשוקה לחטוף משהו מתוק. למעשה, הממתק הרגיל שלי בעבודה נמצא עדיין על שולחני מבלי שנגעתי בו. עכשיו אני לוקחת 2 כמוסות בשבוע ואין לי, באופן מוחלט, תשוקה למשהו מתוק כלשהו".

 

להגנה נגד אוסטיאופורוזיס ומחלות עצם אחרות...ולעזור בהעלמת התשוקות לסוכר, השתמש ב- Cinnergy.

 

העז לחיות צעיר

הכימאי של האנשים (The People’s Chemist)

 

....................................................................................................................

 

הערות של עידן:

 

 1. לפי הרפואה החדשה, מה שגורם לאוסטיאופורוזיס הם קונפליקטים חזקים של יע"ע (ירידת ערך עצמי).
  מומלץ לקרוא את טיפ מס' 44
  וכן את המאמר הזה: אוסטיאופורוזיס - הבנות מפתיעות לפי הרפואה החדשה
   
 2. סאלי פילד (Sally Field) היא שחקנית קולנוע שתהיה בנובמבר 2016 בת 70. היא זכתה בשני פרסי אוסקר ובפרסים נוספים.
  בגיל 60 היא אובחנה עם אוסטיאופורוזיס בעצם הירך ובעמוד השדרה וטופלה עם התרופה בוניבה. בעקבות זאת היא גויסה ע"י יצרני התרופה להוביל את הקמפיין הפרסומי של תרופה זו.
   
 3.  ב-5.1.2018 התפרסם מאמר (באנגלית) המחזק גם הוא את הטענות כנגד התרופות שאמורות להגן מפני שברים אוסטיאופורוטיים. ניתן לקרוא את המאמר בקישור הזה:

 

 

  .............................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.