טיפ מס' 147: טיפולים אלטרנטיביים בסרטן - חלק 1

טיפ מס' 118: מדענים אמריקאיים מצאו שכימותרפיה מגבירה גדילה של סרטן

פורסם לראשונה ב-22.3.2013

 

 

זהו תרגום מאנגלית של מאמר אשר התפרסם ב-18.1.2013באתר Waking Times.

ניתן לקרוא את המאמר באנגלית בקישור שלהלן: US Scientists Find That Chemotherapy Boosts Cancer Growth

 

................................................................................................................................

 

 

מדענים אמריקאיים מצאו שכימותרפיה מגבירה גדילה של סרטן

18.1.2013, נכתב ע"י מרקו טורס

 

האם כימותרפיה יכולה לגרום נזק לתאים בריאים? תגיד שזה לא כך? אתה לא צריך להיות בעל תואר כדי לפתור שאלה זו. רעל הורג ללא הבחנה – זה תמיד היה כך ותמיד יהיה. בזמן שהיא פוגעת בתאים בריאים, הכימותרפיה מעוררת אותם להפריש חלבון שתומך בגדילתם של גידולים ובכושר עמידותם כנגד טיפולים נוספים. חוקרים בארה"ב טענו שהם גילו ממצא זה שהיה "בלתי צפוי לחלוטין", כאשר הם חיפשו תשובה לשאלה מדוע תאים סרטניים הם בעלי כושר התאוששות כה מהיר בתוך גוף האדם, בעוד שבמעבדה קל להורגם.

 

הכימותרפיה הצליחה רק בזכות אותם כוחות שבאופן זהיר קשרו קשר לסכל כל התקדמות בעלת משמעות במחקר ובטיפול בסרטן לאורך המאה האחרונה. באיזו מציאות אנחנו חיים כאשר חיתוך, הרעלה ושריפה (הקרנות) הן הדרכים המקובלות היחידות לטיפול בסרטן?

 

מעולם לא היתה תרופה כימותרפית שריפאה למעשה את הגורמים הבסיסיים לסרטן. אפילו מה שהזרם המרכזי ברפואה מחשיב כטיפולים כימותרפיים "מוצלחים", הם למעשה מטפלים רק בסימפטומים, בד"כ במחיר של התערבות בתפקודים פיזיולוגיים רבי ערך אחרים אצל המטופלים, אשר יגרמו לתופעות לוואי בהמשך הדרך. אין דבר כזה תרופה ללא תופעות לוואי.

 

המדענים כתבו בנייצ'ר מדיסין (Nature Medicine) שהם בדקו את ההשפעות של סוג אחד של כימותרפיה על רקמה שנלקחה מגבר עם סרטן הערמונית, ומצאו "הוכחה לפגיעה ב-DNA" בתאים בריאים לאחר טיפול.

 

כימותרפיה פועלת ע"י עיכוב התרבותם של תאים המתחלקים מהר, כמו אלה הנמצאים בגידולים.

 

המדענים מצאו שתאים בריאים אשר ניזוקו ע"י כימותרפיה, הפרישו כמות גדולה יותר של חלבון הנקרא WNT16B אשר מגביר את יכולת ההישרדות של תאי סרטן.

 

"הכמות המוגדלת של WNT16B היתה בלתי צפויה לחלוטין", אמר ל-AFP עמית המחקר פיטר נלסון ממרכז פרד הצ'ינסון לחקר הסרטן בסיאטל.

 החלבון נלקח ע"י תאי הגידול שנמצאים בשכנות לתאים שניזוקו.

"כאשר מופרש ה-WNT16B, הוא יוצר אינטראקציה עם תאי הגידול וגורם להם לגדול, לפלוש, ומה שחשוב –התנגדות לטיפולים שיבואו לאחר מכן,"  אמר נלסון.

 

בטיפול בסרטן, הגידולים מגיבים לעתים קרובות טוב בהתחלה, אך לאחר מכן יש גדילה מחודשת מהירה והתנגדות לכימותרפיה נוספת.

נמצא שקצב ההתרבות של תאים סרטניים מואץ בין הטיפולים.

 

"התוצאות שלנו מצביעות על כך שתגובות של תאים שפירים לנזק ... עלולות לתרום באופן ישיר לשיפור התנועתיות של גדילת גידולים", כתב הצוות.

החוקרים אמרו שהם אישרו את ממצאיהם עם גידולים של סרטן השד וסרטן שחלות.

 

מטופלים עם סרטנים חשוכי מרפא מקבלים הבטחות לנגישות גדולה יותר לתרופות החדשות ביותר אשר עשויות לאפשר להם תוספת חיים של חודשים או שנים, אולם רופאים רבים נעשו זהירים יותר בהצעת טיפולים נגד סרטן לחולים סופניים מאחר וכימותרפיה עלולה לעתים קרובות לגרום ליותר נזק מתועלת, עצה הנתמכת ע"י המחקר של נלסון.

 

הארגון הלאומי לבדיקה סודית של תוצאות הטיפול בחולים ומוות (NCEPOD) מצא שיותר מארבעה חולים מכל עשרה אשר קיבלו כימותרפיה לקראת סוף חייהם סבלו מהשפעות קטלניות אפשריות מהתרופות, והטיפול היה "בלתי מתאים" בקרוב לחמישית מהמקרים.

 

יותר ממחצית מחולי הסרטן סבלו מהרעלה משמעותית כתוצאה מהטיפולים. הטיפולים יכולים גם לגרום לזיהומים מסכני חיים או שהמטופלים יכולים פשוט למות מהסרטן.

 

כאשר נשאל  כיצד ניתן לשפר את תגובת המטופל ואת התוצאה, ענה נלסון "לחלופין, יכול להיות אפשרי להשתמש במינון נמוך יותר ופחות רעיל של ריפוי."

 

השורה התחתונה היא שכימותרפיה הורסת למעשה את כל התאים והמערכות לפני שהיא מגיעה לסרטן עצמו. משמעות הדבר היא שמערכת העצבים המרכזית שלך, מערכות האיברים והמערכת החיסונית שלך (אם לציין רק אחדות) כולן נפגעות אפילו שנים לאחר סיום הטיפול. שכח מכך שהסרטן הורג אותך, כי הכימותרפיה תעשה זאת הרבה יותר טוב בטווח הארוך.

 

הכימותרפיה גורמת לתאי מוח בריאים למות זמן רב לאחר סיום הטיפול והיא עלולה להיות הגורם הביולוגי לתופעות לוואי קוגניטיביות – או "מוח כימי" – שחולי סרטן רבים חווים.

 

הטיפול המקובל בסרטן הוא הונאה מסיבית ויקרה – זהו אי-טיפול שמחליא והורג יותר אנשים מאשר הוא אי-פעם "ריפא". זה לעולם לא יכול לרפא משהו כי זה מרעיל את הגוף, מה שרק גורם לעוד מחלות בעתיד.

 

על השאלה [אם כימותרפיה באמת מאריכה חיים או לא] כנראה שכבר לא ניתן יהיה להשיב. במחקרים קליניים היצרנים משווים תמיד את התרופות החדשות שלהם ביחס לרעלים תאיים ישנים יותר. אין קבוצות ביקורת שלהן לא ניתן בכלל טיפול.

 

כדי לקבל אישור לצאת לשוק, מספיק להשיג יתרון "סטטיסטי משמעותי" בקבוצה קטנה של נבדקים ביחס לאלה שטופלו עם רעלים תאיים שכבר קיבלו אישור.

 

אודות הכותב

מרקו טורס הוא מומחה למחקר, כתב ותומך בסגנון חיים בריא להגנת הצרכן. יש לו תארים בבריאות הציבור ומדעי הסביבה והוא נואם מקצועי על נושאים כגון מניעת מחלות, רעלים סביבתיים ומדיניות בתחום הבריאות.

 

מקורות:

?"Chemotherapy: "Useless Poisonous Cure

FDA effectively declare that chemotherapy is ineffective

Chemotherapy's Damage To The Brain Detailed

 

 

.................................................................................................................................

 

הערות של עידן:

  • מומלץ לקרוא את טיפ מס' 8 (כימותרפיה) ואת המאמר "כימותרפיה - האם זה באמת מועיל?"
     
  • מקובל כיום בין האונקולוגים שהכימותרפיה עוזרת בערך ב-5% מהמקרים. לפי המחקר האינטרנטי שעשיתי בעצמי, הכימותרפיה עוזרת אולי ב-2% מהמקרים, וזאת עוד לפני שלוקחים בחשבון את הנזקים שהיא גורמת.
     
  • אם מכניסים לתמונה את הידע וההבנות של הרפואה החדשה, ניתן לראות שהכימותרפיה יוצרת את הרושם כאילו היא עוזרת (מפרקת את הגידולים), בעיקר באותם מקרים בהם המחלה כבר היתה בשלב הריפוי, כגון בלימפומה, בה הגידולים מופיעים רק בשלב הריפוי, כחלק מתהליך הריפוי.

 

.........................................................................................................................

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.