טיפ מס' 183: האם הכל מכוון ובעל משמעות? - חלק א'

פורסם לראשונה ב-20.9.2015

 

 

הטיפ הפעם הוא חלק ראשון מתוך שני חלקים, בהם נעשה ניסיון למצוא את שביל הזהב בין גישות שלפעמים נראות קיצוניות מדי. הדברים כאן אינם מייצגים את הרפואה החדשה או כל גורם אחר, אלא הם ביטוי לידע, למחשבות וההבנות שלי ולדרך בה אני רואה את הדברים, תוך ידיעה שידיעותי והבנותי מוגבלות ויתכן שאני טועה.

 

סביר להניח שרבים מכם לא יסכימו עם חלק מהכתוב כאן, ואם אקבל תגובות המתאימות להרחבת הדיון בנושא, אשמח לפרסמן במסגרת ניוזלטר זה.

 

...........................................................................................................

 

 

על מה הדיון?

בתחום הבריאות, כמו בתחומים רבים אחרים בחיים, אנחנו מחפשים את הגורם לכל דבר,  את החוקים הטבעיים שלפיהם מתפתחים התהליכים בגוף ואת הכוחות המשפיעים על תהליכים אלה, וזאת כדי לדעת טוב יותר כיצד לרפא וכיצד לא לחלות.

 

נקודות המוצא של החוקרים והמטפלים משפיעות מאד בסופו של דבר על הגישה הטיפולית, והדיון כאן מחפש את הדרך הנכונה בין שני הקצוות הקיצוניים של קשת הגישות  שאפשר לנסחם במילים פשוטות כך:

 

א. גישה האומרת שהכל מכוון ע"י כוח עליון, ושלכל דבר יש סיבה, מטרה ומשמעות.

ב. גישה האומרת שהכל מקרי, הכל אקראי ולכן אין משמעות לדברים

 

א. האם הכל מקרי וחסר משמעות?

רמת המורכבות, התחכום וההיגיון שיש בכל דבר בטבע היא כל-כך גבוהה, שכדי לטעון שהכל מקרי וחסר משמעות יש הכרח למצוא הוכחות מדעיות לכך שחיים בכלל, וחיים אינטליגנטיים בפרט, אכן יכולים להתפתח באופן מקרי.

 

בשאלה זו ישנם ויכוחים מדעיים ממושכים ורבים, ואנסה לגעת כאן במספר נקודות אשר נראות לי כחשובות לצורך דיון זה:

 

 1. מבחינה מתימטית טהורה, הסיכוי שחיים אורגניים מאורגנים ייווצרו באופן אקראי הוא כל-כך נמוך, שזה בלתי אפשרי בתקופת הזמן בו קיים כדור-הארץ לפי הערכות המדענים.
  לדוגמא:
  לפי חישוביו של חוקר צרפתי בשם דר' סצ'וזנברגר , שהיה מתימטיקאי וד"ר לרפואה, הסיכוי להתפתחות מולקולת DNA בתהליכים אקראיים קטן מ- 10 בחזקת מינוס 1000 !!! כלומר כדי לקבל מולקולה כזאת יש צורך במספר ניסויים הנרשם ע"י 1 ואחריו 1000 אפסים.
  הביו-פיזיקאי הרולד מורוביץ עשה את החישוב הבא: אם מכניסים כמות גדולה של חיידקים למיכל סגור ומחממים את המיכל כך שכל הקשרים הכימיים יישברו, ואז מקררים את המיכל באיטיות כדי לאפשר לאטומים ליצור קשרים חדשים ולהגיע לשיווי משקל, הסיכוי שיופיע בסוף התהליך הזה חיידק חי הוא בערך 10 בחזקת מינוס 100,000,000,000.

  המתימטיקאים וויליאם דמבסקי ואמיל בורל חישבו שמבחינה תיאורטית, כדי שאירוע מסויים יוכל בכלל לקרות ביקום, צריך סיכוי מינימלי של בין 10 בחזקת מינוס 50 ל-10 בחזקת מינוס 150.

   כלומר, שלפי החישובים שצויינו למעלה, אין אפשרות, לפחות מבחינה חישובית תיאורטית, להתפתחות חיים באופן מקרי.
   
 2. לגבי האפשרות שהצופן הגנטי יתהווה באופן ספונטני תמצתו הביולוגים טרבורס ואבל את מסקנתם כך: 
  "יש טיעון החוזר שוב ושוב, לפיו אם יינתן מספיק זמן, יוכלו להתארגן ההוראות הגנטיות ותוכל להיווצר מערכת של שפה. אך כל תוספת של זמן לא יכולה לספק את המכניזם שמסביר היווצרות ספונטנית של הוראות גנטיות".
  אפילו הביולוג האתאיסט ריצ'רד דאוקינס הודה ש"ההסתברות של התפתחות החיים בצורה אקראית היא כה אפסית, שהיא כמו הסבירות שמטוס ג'מבו ייבנה ע"י סופת הוריקן שחולפת דרך מגרש גרוטאות"...
   
 3. חוקרים שונים טוענים בצורה נחרצת שלא רק שתורת האבולוציה של דרווין לא הוכחה מעולם בצורה מדעית, אלא גם שלפי הכלים המדעיים שישנם כיום, לא תיתכן "בריאה ספונטנית" או במילים אחרות – התפתחות חיים באופן אקראי.חלק מחוקרים אלה מתייחס לתפיסה הדרוויניסטית כמו אל דת או כת, שנעזרת במינוחים מדעיים כדי לנסות להצדיק תפיסה שלא ניתן להוכיחה בצורה מדעית.להלן מספר התבטאויות של חוקרים:

  הזואולוג פייר גראס טען: "להתעקש שהחיים הופיעו פשוט במקרה והתפתחו באופן כזה, היא השערה לא מבוססת שאינה תואמת את העובדות". 

  החוקרים סקוט ג'ילבר, ג'ון אופיץ ורודולף ראף סיכמו כך: "שינויים מיקרו התפתחותיים בתדירות של גנים לא הראו את עצמם כמסוגלים להפוך זוחל ליונק או לשנות דג להיות דו-חיים. שאלת מקור המינים – הבעיה של דרווין – נשארה לא פתורה".

  להלן הערה של המתימטיקאי/פילוסוף וולפגאנג סמית
  "הדוקטרינה של האבולוציה סחפה את העולם לא בזכות חוזקן של סגולותיה המדעיות, אלא דווקא בתפקידה כמיתוס גנוסטי. היא מאשרת, למעשה, שיצורים חיים בראו את עצמם, דבר שהוא במהותו טענה מטאפיזית.... האמת היא שאבולוציוניזם היא דוקטרינה מטאפיזית העטופה בבגדים מדעיים".

  לין מרגוליס, ביולוגית של האבולוציה, מאמינה ש"בסופו של דבר יסתכלו על הנאו-דרוויניזם רק ככת דתית מינורית אחת מבין האמונות הדתיות שרווחו במאה ה-20 בביולוגיה האנגלו-סקסית" .

 

האם כל זה אומר שאין אבולוציה? בהחלט לא.

הסברים יהיו בטיפ הבא.

 

ב. האם כל מה שקורה בכדור-הארץ מכוון ונשלט ע"י כוח עליון כלשהו?

אחד הדברים המייחדים את חיי האדם בכדור הארץ היא הבחירה החופשית.

אחת המשמעויות של הבחירה החופשית היא שלפחות חלק מהדברים יכולים ואף אמורים להתרחש ללא שליטה של כוח עליון כלשהו.

 

ישנן גישות טיפוליות הטוענות שאין כלל מקריות, ואפילו כל פצע קטן, נפילה או תאונה מכוונים מלמעלה כדי ללמד אותנו את השיעורים להם אנחנו זקוקים.

 

נכון, אפשר ללמוד מכל דבר, כולל מכל פציעה קלה, נפילה, תאונה וכו'. אך אפשר ללמוד מהדברים גם אם הם קרו באופן מקרי לחלוטין, ללא כל הכוונה או מטרה ספציפית של משהו או מישהו שמושך בחוטים בלתי נראים.

 

הטענה שהכל מכוון מלמעלה עד הפרט האחרון, לא מסתדרת עם עובדת חופש הבחירה וגם לא עם ידע והבנות נוספות לגבי החיים כאן, שאת חלקן נפרט בהמשך.

 

האם המסקנה היא שאין הכוונה או הדרכה ועזרה מלמעלה? בהחלט לא. זו תהיה טעות להסיק מסקנה כזאת.

הסברים בטיפ הבא.

 

 

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.