טיפ מס' 163: על בחירה חופשית ובריאות - 3

פורסם לראשונה ב-12.12.2014

 

 

זהו החלק האחרון במיני-סדרה זו.

בסופו של חלק זה הרשיתי לעצמי לנסוק לרגע לגבולות החלל החיצון, ואני מקווה שתקבלו זאת בהבנה.

 

חופש בחירה, בריאות והתפתחות אישית

חופש בחירה אמיתי תלוי בהרבה מרכיבים שכוללים בין היתר ידע, הבנה, ניסיון, אינסטינקט בריא, יכולת התבוננות, איזון פנימי, היכולת להיות ניטרלי ללא משוא פנים, חשיבה עצמאית ועוד.

 

מציאות החיים גורמת לכך שאנחנו גדלים ומתעצבים עם הרבה מאד דברים שאינם טבעיים לנו ואינם בהכרח אמיתיים ונכונים. הידע וההבנות שמלמדים אותנו עוברים קודם סינון בהתאם לאינטרסים שונים, צרכי החברה והמדינה, אידיאולוגיות שונות, אמונות שונות, הבנות מקובלות, מסורת וכן הלאה.

בצד הדברים החיוביים המוטבעים או מודפסים בנו מרגע היותנו עוברים ברחם אמנו ולאורך תהליך הגדילה וההתבגרות, מודפסים בנו גם דברים שליליים, המקשים מאד להגיע לחופש בחירה אמיתי.

 

אחת התובנות שהטיפול באנשים חשף בפני היא – שהמפתח לבריאות אמיתית הוא להיות מחובר לעצמך באופן מלא.

ככל שאנחנו יותר קרובים ומחוברים לעצמנו, כך יש פחות צורך להשקיע אנרגיה בדברים לא חשובים או לא משמעותיים ויש פחות סדקים דרכם יכולות להיכנס לחיינו השפעות שליליות.

 

כדי להיות מחוברים לעצמנו באמת, אנחנו צריכים לגלות מה מהדברים שמרכיבים את ה"עצמנו" הזה הם טבעיים לנו ומה מהם הן השפעות זרות שהוטבעו בנו ע"י ההורים, המחנכים, בני משפחה, לחצים כלכליים, פרסומות, דעת הקהל, צבא, טראומות ועוד ועוד.

 

תהליך הגילוי העצמי הזה הוא אחד המרכיבים החשובים במסע החיים ובהתפתחות האישית.

 

ניתן לראות שלמעשה, ככל שאנחנו יותר מחוברים לעצמנו, אנחנו מושפעים פחות ממה שנהוג ומקובל, ממה שמצפים מאתנו או ממה שאחרים חושבים שנכון לעשות, וכך גדל חופש הבחירה האמיתי שלנו.

 

ניקיון פנימי

אך יש כאן עוד נקודה חשובה והיא: עד כמה ה"עצמנו" הזה שאליו אנחנו רוצים להתחבר הוא אכן נקי, מאוזן ובנוי בהתאמה למטרות האמיתיות של החיים.

 

כדי לשפר את הבריאות ואת יכולת הבחירה בדברים הנכונים, יש חשיבות לדאוג שאותו "עצמי" יהיה נקי ככל האפשר מהשפעות זרות. הדרך לעשות זאת היא בעבודה מודעת של התפתחות אישית. זוהי עבודה שאין לה גבול וניתן (ואף רצוי) לעשותה עד נשימתנו האחרונה.

 

מכל האמור כאן ניתן לראות שוב, מזווית קצת שונה, את החשיבות של התפתחות אישית כמרכיב משמעותי של רפואה מונעת. וכן, שככל שאנחנו מתפתחים אישית היכולות שלנו גדלות, האופקים מתרחבים וחופש הבחירה נעשה יותר אמיתי.

 

עד כאן ראינו שהיכולת של חופש בחירה אמיתי עולה ככל שיש לנו יותר ידע, הבנה, ניסיון, בהירות לגבי מטרות החיים, איזון פנימי, ניקיון פנימי, יכולת להתעלות מעל דפוסים לא רלוונטיים, יכולת להימנע מהשפעות זרות ועוד.

 

אך תוך כדי מסע החיים, לפעמים אפילו מבלי שניתן על כך את הדעת, מתרחשים תהליכי משנה מעניינים הקשורים לחופש הבחירה, שאנסה לתארם כאן בהדרגה:

 

המשחק בין המישור האופקי למישור האנכי

כל בחירה שאנחנו עושים סוגרת בפנינו אפשרויות מסויימות ופותחת אפשרויות חדשות.

לדוגמא:

ברגע שבחרנו בעבודה כלשהי במשרה מלאה, סגרנו בפני עצמנו את האפשרות לעבוד במקום אחר, כל עוד אנחנו ממשיכים באותה עבודה שבחרנו.

מצד שני, בעבודה שבחרנו נפתחות בפנינו דלתות חדשות המאפשרות התמחות, רכישת ידע חדש, פיתוח יכולות חדשות וכו'. משמעות הדבר היא שלאחר שהתקדמנו באותו מקום עבודה, יש לנו אפשרות לחפש שוב מקום עבודה חדש, אך הפעם אנחנו יכולים להשיג תנאים יותר טובים, תפקיד יותר מעניין וכו'.

 

זה נכון לכל תחומי החיים כולל זוגיות, משפחה, תחביבים, חיי חברה, פוליטיקה וכו'. יש כאן משחק מתמיד של בחירה הסוגרת בפנינו אופציות אחרות במישור האופקי, אך מאפשרת התקדמות במישור האנכי, כך מתאפשרת שוב בחירה במישור אופקי הנמצא ברמה גבוהה יותר, שוב נסגרות האופציות באופן זמני באותו מישור ומתאפשרת התפתחות כלפי מעלה למישור גבוה יותר וכן הלאה.

 

הפרדוקס המדומה של בחירה חופשית

ככל שאנחנו מתקדמים יותר בתהליך ההתפתחות האישית והרוחנית שלנו, אנחנו מבינים טוב יותר את מטרת חיי האדם באופן כללי ומגלים יותר ויותר את הייעוד של חיינו שלנו בגלגול זה.

וככל שמתבהרת לנו התמונה לגבי ייעודנו, אנחנו יכולים לראות יותר בבהירות מה יעזור לנו בהגשמת ייעוד זה ומה עלול למנוע מאתנו להגשימו.

 

לדוגמא:

אם אנחנו רואים את ייעודנו בטיפול ובעזרה לאנשים להחלים ממחלות, אנחנו זקוקים לידע הולך וגדל בתחומי הבריאות ושיטות הטיפול.

כמו כן אנחנו צריכים לחזק ולפתח בתוך עצמנו איכויות רבות כגון רצון אמיתי לעזור לאנשים, אכפתיות, אמפתיה, אחריות, חום אנושי, סבלנות, סובלנות, אהבה, אופטימיות, ביטחון עצמי, ענוה, אמונה, שקט פנימי, חריצות ועוד ועוד.

 

מצד שני לא נוכל להגשים את ייעודנו אם לא נצליח לסלק מחיינו או להפחית במידה משמעותית השפעות כמו שקר, זלזול, עצלנות, התנשאות, רגשי נחיתות, עצבנות, חוסר אמונה, שנאה, מרירות, קוצר רוח, חמדנות וכן הלאה.

 

קורה כאן תהליך מעניין, שבמבט שטחי נראה פרדוקסלי:

ככל שאנחנו מתפתחים יותר אישית ורוחנית ויש לנו יותר בהירות לגבי ייעודנו בחיים אלה, גדלה אמנם היכולת שלנו לבחור בצורה מודעת, נבונה ואחראית אך מצד שני חופש הבחירה שלנו הולך ומצטמצם כדי שנוכל להגשים את ייעודנו.

 

במבט מרחבי יותר ניתן לראות שזהו לא פרדוקס, אלא שני מישורים, או שני מימדים שונים:

ההתפתחות האישית שמאפשרת לנו להתעלות ולהשתחרר מאותם דפוסים וכוחות שניהלו את חיינו בעל-כורחנו, מגדילה בהרבה את חופש הבחירה שלנו במישור הארצי, האופקי.

ההתפתחות הרוחנית, זו שמאפשרת לנו להתחבר לדברים גבוהים ומעודנים יותר ויותר בקרן הבריאה, היא התפתחות במישור האנכי.

ככל שנרצה לנסוק יותר גבוה, כך נצטרך להשתחרר יותר ויותר ממטענים מיותרים שמפריעים לנו להתרומם, כלומר, נצטרך לוותר על בחירה בדברים שהתאימו לנו במישור נמוך יותר, אך עלולים להיות מעצור בדרכנו כיום.

 

אנסה להמחיש זאת בשתי אנלוגיות:

  1. בחור צעיר שמתגייס לצה"ל ורוצה להיות טייס קרב, מגלה שכדי להגשים את חלומו הוא צריך מצד אחד להתאמץ ולפתח עוד ועוד את כישוריו ומצד שני הוא נאלץ לוותר על דברים שאולי אהב אותם בעבר אך עלולים להפריע לו בהמשך דרכו, לפחות באופן זמני.
    זה נכון גם למי שרוצה להיות ספורטאי מצטיין, כנר מפורסם, מדען מהשורה הראשונה, מורה רוחני וכן הלאה.
     
  2. הטסה של F15 או  F16 או כל מטוס קרב אחר נותנת תחושה בלתי רגילה של חופש ועוצמה, וזאת למרות שהטייס יושב בתא קטן וצפוף, כשהוא קשור היטב בחגורות, כמעט ללא יכולת תזוזה.
    או בדוגמא רוחנית יותר: נזיר אשר בוחר להתבודד במערה מוותר למעשה על כל מנעמי החיים (המישור האופקי), כדי לזכות בחופש רוחני בלתי מוגבל (המישור האנכי).

 

כיצד אנלוגיות אלה מתקשרות לענייננו?

ככל שנהיה מאומנים ומיומנים יותר בהקשבה לחיינו הפנימיים, ככל שנהיה יותר מחוברים לעצמנו וככל שדרך חיינו תהיה תואמת יותר למטרות לשמן החליטה נשמתנו להתגשם בחיים אלה, כך תהדקנה ותגבלנה חגורות מושב הטייס יותר ויותר את מרחב הבחירה שלנו במישור האופקי, הארצי. אך זה יאפשר לנו להשתחרר יותר ויותר מאותם כבלים שמגבילים אותנו ולנסוק לגבהים כאלה, עם יכולות תמרון וחופש פעולה כאלה במישור האנכי, שכנראה שגם טייסי F15 או F35 ואולי אף אסטרונאוטים לא מודעים להם.

 

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.