טיפ מס' 146: צרבת וכאבי בטן בחודשיים האחרונים – ניתוח מקרה

טיפ מס' 147: טיפולים אלטרנטיביים בסרטן - חלק 1

טיפ מס' 144: משבר הריפוי – מבט נוסף

פורסם לראשונה ב-21.3.2014

 

 

הכרת והבנת התופעה הנקראת משבר הריפוי היא במקרים רבים חיונית, ולפעמים אף קריטית, לכל מי שנמצא בתהליך ריפוי ממחלה קשה, או למטפלים אשר מנסים לעזור למטופליהם להבריא.

 

בטיפ מס' 17 יש הסבר מפורט למדי של תופעה זו, כפי שמבינה אותה הרפואה החדשה.

טיפ זה מציג חלק מהדברים מזוויות מבט קצת שונות, כשהמטרה היא להטמיע בכם הקוראים עוד יותר את ההכרה בחשיבות הרבה שיש בידיעת והבנת הנושא.

 

"משבר הריפוי" (healing crisis) מופיע תמיד באמצע שלב הריפוי, ומטרתו העיקרית היא לסלק את הבצקת המקומית שנוצרה במוח באזור ה-HH, לאחר שהמוח זיהה שכבר אין צורך בבצקת זו לצורך תהליך הריפוי ושניתן לעבור לחצי השני של שלב הריפוי.

 

ווגוטוניה וסימפטיקוטוניה

חשוב לזכור שתהליכי ריפוי נעשים תחת השפעה ווגוטונית (השפעה דומיננטית של מערכת העצבים הפארא-סימפתטית) ולעומת זאת משבר הריפוי קורה כתוצאה מסיגנל חזק של מערכת העצבים הסימפטית, המעוררת.

 

זה יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות בהתאם לסוג הקונפליקט ולאיבר או המערכת שם התפתחה המחלה.

 

לדוגמא:

  • אדם נמצא בשלב ריפוי מקונפליקט של פרידה כואבת. באופן כללי הוא מרגיש טוב - השינה טובה, תיאבון טוב ואין תחושה של סטרס מיוחד. הקונפליקט פגע אצלו בעור החזה והידיים והסימפטומים העיקריים מהם הוא סובל הם פריחה חזקה ורגישות יתר באותם אזורים בעור. יתכן גם שהוא מרגיש עייפות יותר מהרגיל וצורך לישון יותר. פתאום נפסקת הרגישות בעור, מתחילה סחרחורת והוא מאבד את ההכרה לרגע.זה יכול להיות מאד מבהיל.אך אם הוא יודע ומבין שהירידה ברגישות בעור, הסחרחורת ואיבוד ההכרה אותם חווה הם ביטוי למשבר הריפוי, הוא ישמח, כי זה אומר לו שהוא עבר את החלק העיקרי של הריפוי, ועכשיו הדרך להחלמה צפויה להיות קלה יותר וקצרה יותר.
     
  • אדם עבר תאונת דרכים קשה. הוא עצמו לא נפגע פיזית בצורה משמעותית, אך המכונית נהרסה כליל ולא היה לו ביטוח מקיף. זה יכול להתפרש בתת-המודע שלו כאובדן טריטוריאלי, ולפי הרפואה החדשה אנחנו יודעים שקונפליקט של אובדן טריטוריאלי פוגע בעורקים הכליליים.כשבועיים-שלושה לאחר התאונה הוא מתחיל להרגיש קצת פחות אנרגטי, קצת יותר עייף, רוצה יותר לישון, אולי קצת מועקה בחזה, אך לא משהו רציני שמעורר בו חשד או דאגה כלשהי.כעבור כ-5-4 חודשים מיום התאונה חווה אותו אדם לפתע תעוקת לב, קושי בנשימה, חולשה רבה, שחור בעיניים (black-out) וזיעה קרה. עד שמגיע האמבולנס הוא מרגיש כבר הרבה יותר טוב. בבית-החולים מגלה בדיקת דם שהוא עבר התקף לב בעוצמה קלה עד בינונית.זה יכול להיות מבהיל ומפחיד מאד. מאותו רגע, הוא מוגדר כחולה לב והרופאים ימליצו לו לעשות צינתור ולקחת תרופות לכל חייו.אך אם הוא מבין שהתקף הלב היה משבר הריפוי ושלמעשה הוא עבר את החלק הקשה של שלב הריפוי מאותו קונפליקט של אובדן המכונית, הוא עשוי אפילו להיות שמח בידיעה שהוא בכיוון הנכון ושלמזלו הוא עבר את התהליך בצורה קלה יחסית.אדם כזה יכול ללמד את עצמו לא לתת לטריגרים לעורר מחדש את הקונפליקט שחווה, וכך הוא יוכל להמשיך לחיות עד סוף חייו ללא צורך בתרופות או טיפול רפואי אחר הקשור ל"מחלת הלב" שלו.

 

גידולים במוח

תהליך הריפוי במוח לא מסתיים במשבר הריפוי ובהוצאת הבצקת המקומית מהמוח. כדי להשלים את תהליך הריפוי באזור ה-HH, מגייס המוח תאי גליה (תאים של רקמת החיבור במוח) באותו אזור, כדי שישלימו את תהליך השיקום.

 

ככל שהקונפליקט היה יותר חזק ויותר ממושך, כך גם הבצקת במוח בחצי הראשון של שלב הריפוי תהיה יותר גדולה, משבר הריפוי יהיה יותר חזק ויהיה צורך לרכז יותר תאי גליה באזור ה-HH להשלמת תהליך הריפוי לאחר משבר הריפוי.

 

לאחר שהמוח מזהה שהתהליך הושלם, הוא מפזר בהדרגה את תאי הגליה העודפים, והכל חוזר לתפקוד רגיל.

 

אבל, אם מסיבה כלשהי עשו לאותו אדם צילום CT של המוח או הדמיית MRI, לפני שהמוח פיזר את תאי הגליה העודפים, עלולים הרופאים לפרש את הממצא שגילו כגידול במוח, או גידולים במוח. זה בד"כ מבהיל ומפחיד ומכניס את החולה, את בני משפחתו ואת הרופאים ללחץ עצום.

 

אפילו רק האבחון עצמו של גידול במוח יכול בקלות לגרום אצל אותו חולה לקונפליקט משמעותי חדש כגון פחד מוות, ירידת ערך עצמי וכו' ולהתפתחותה של מחלה חדשה או מספר מחלות חדשות.

מצב כזה יכול להכניס את החולה למעין מעגל קסמים מרושע שעלול לגרום להרבה נזקים מיותרים.

 

בהקשר זה חשוב לזכור את הדברים האלה:

  1. כל הגידולים במוח מסוג גליומה הם גידולים זמניים שקורים בחצי השני של שלב הריפוי, אחרי משבר הריפוי, והם חלק מתהליך הריפוי.
  2. רב מוחלט של הגידולים במוח הם גליומות (ישנם מספר סוגים של גליומות, המופיעים בשמות שונים).
  3. גליומה במוח גדלה מההיקף פנימה, בשונה מגידולים סרטניים הגדלים מבפנים כלפי חוץ.

 

להבנה טובה יותר של הנושא מומלץ לקרוא שוב את טיפ מס' 17 וכן את המאמר הזה:

גידולים במוח – הבנות ותגליות מפתיעות לפי הרפואה החדשה

 

 

.........................................................................................................................

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.