טיפ מס' 216: האם חסינות העדר באמת קיימת?

פורסם לראשונה בעברית ב-25.12.2016

 

 

זהו תרגום למאמר של הביו-כימאי האמריקאי שיין אליסון שפורסם בניוזלטר שלו בתאריך 7.12.2016.

נגענו בנושא זה גם בעבר (ראה טיפ מס' 168), אך נראה שיש צורך לחזור ולדון בו, כדי לא לקבל כפשוטה את התפיסה המקובלת.

 

האם חסינות העדר באמת קיימת?

7.12.2016, מאת The People's Chemist

 

חסינות העדר היא השערה שנתלשה מספר לימוד ישן בקולג'. השערה זו מצהירה שקבוצות גדולות של אנשים מחוסנים, יכולות להגן על פגיעה בחסינות או על אנשים שלא חוסנו. במילים אחרות, חסינות העדר משרתת כמגן אנושי – סוג של חיסוניות – לאינדיבידואלים "שנמצאים בסיכון".

 

וללא ספק, החיסונים אמורים להביא לכך. אך זכרו, זוהי רק השערה...שקיימת מאז שנת 1840!

 

כדי לבחון חסינות עדר, צריך פשוט לנטר קבוצה שמחוסנת באחוז גבוה (או אפילו חיסון טבעי) ולראות אם יש התפרצויות. אם מישהו מהקבוצה הזדהם, אז ברור שחסינות העדר לא עובדת. וזה בדיוק מה שנמצא לאורך מספר העשורים האחרונים.

 

בקורפוס כריסטי (עיר בטקסס, ע.ס.), שם שיעור החיסונים עמד על 99%, החצבת לא נרתעה והדביקה מבוגרים אשר קיבלו את הזריקות שלהם. מדענים אשר תיעדו את התפשטות המחלה עבור הניו אינגלנד ז'ורנל אוף מדיסין, סיכמו ש"התפרצות של חצבת יכולה לקרות בבתי ספר תיכוניים, אפילו כאשר יותר מ-99% מהתלמידים חוסנו (have been vaccinated) ויותר מ-95% מחוסנים (are immune)".

 

בהדהוד לממצאים אלה, האמריקן ז'ורנל אוף פבליק הילף הראה שבבי"ס תיכון במצ'סוטס שיעור ההתחסנות היה 98%. זה לא עצר את החצבת מלהתפרץ בתוך ה"עדר" שהיה מחוסן בצורה מסיבית.

 

חסידים של חסינות העדר יתעקשו שהטיפול בכשלונות צריך להיות ע"י חיסון של עוד יותר אנשים, כדי להגיע לרמה של 100%...אך זה כבר לא חסינות העדר, אלא זה בהגדרה יצירת הגנה ע"י חיסונים. ואפילו אז, העדר עדיין פגיע! באילינוי, המרכז לבקרת מחלות והגנה (CDC) תיעד התפרצות למרות שיעור חיסונים של 100% בבי"ס תיכון במחוז סנגמון.

 

מדענים גילו התפרצויות של שעלת גם באוכלוסיות של ילדים שהיו "מחוסנים" לחלוטין.

המחקר שלהם – שפורסם ע"י ה-CDC ב"התעוררות מחלות זיהומיות", מצא ש"מתבגרים ומבוגרים שחוסנו עשויים לשמש כמאגר לזיהום שקט ולהיעשות מעבירים פוטנציאליים לתינוקות לא מוגנים".

 

אתם יכולים ללכת אחורה אפילו עד בדיקת המבחנה הראשונה ותמצאו את אותן תוצאות, החוזרות בין "עדרים" שונים. זאת מכיוון שחסינות העדר אינה קיימת מחוץ לספרי הלימוד ולתעמולת חברות התרופות.

 

מתעלמים מהעובדות או מסרבים ללמוד אותן כאשר מתרחשות התפרצויות, פקידי הבריאות ממהרים להצהיר שזה בגלל שיבוש ב"חסינות העדר". דוקטורים גם הם חוזרים על כך כמו תוכים, מבלי אפילו להסתכל על המחקר.

הם אומרים שזה קורה לעתים תכופות יותר ברחבי ארה"ב מאחר והמדינות מקלות על ההורים להימנע מזריקות החיסון.

 

כמו קופים וכחניים, הורים תומכי החיסונים והרופאים שלהם מתחילים לחבוט על חזיהם לטובת הצהרות כאלה. ועוד יותר מפגיני ספקנות, הם תוקפים את ההורים המתנגדים לחיסונים, ומאשימים אותם בכך שהם "מעמידים בסכנה את הילדים שחוסנו בכך שהם פוגעים בחסינות העדר". זהו היגיון מעורפל. והוא גובל בטיפשות. אחרי הכל, אם החיסונים באמת עובדים, אז מדוע שהילדים המחוסנים יהיו בסיכון?

 

בסופו של דבר, העובדות ברורות. תחיבה חסרת טעם של תריסרי זריקות מתוחכמות חדשות לשבטי ילדים לא הולכת לעזור לאף אחד. לכן, חסינות העדר היא לא יותר מאשר ביטוי קליט וטפשי – שנולד ע"י אלה שמרוויחים מהחיסונים – אשר משתמשים בו להפחיד ולדחוף בבריונות הורים לחסן את ילדיהם.

 

אם לתומכי החיסונים, למדיה ולרופאים באמת היה אכפת להגן על הילדים, הם היו מפסיקים להשתמש בהשערה לא מוכחת כמו חסינות העדר להטלת ספק בהורים שלא תומכים בחיסונים. במקום זאת, גישה יותר שקולה היתה לבחון את הגורמים הברורים שרואים למעלה, אשר גורעים בריאות מילדינו – היעדר חסינות העדר, פגימה ביעילות החיסונים או כישלון גורף של החיסונים והפצת מחלות ע"י המחוסנים! סקפטיות בריאה יכולה ללכת רחוק ע"י שאילת השאלה הברורה לעין: מהי הדרך הטובה ביותר להאיץ חסינות?

 

(במאמר המקורי הופיע כאן קישור למוצר שפיתח שיין אליסון, אשר עוזר למערכת החיסונית במצבים של מחלה).

 

העז לחיות צעיר!

 

הכימאי של העם (The People's Chemist)

 

 

 

למידע נוסף:

מידע רב ומפורט בנושא החיסונים עם קישורים להרבה מקורות יש ב"טיפ מס' 258 - חיסונים - בעד ונגד"

 

  ........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.