טיפ מס' 173: אימונותרפיה

פורסם לראשונה ב-1.5.2015

 

 

אימונותרפיה היא גישה חדשה יחסית לטיפול בסרטן במסגרת הרפואה המקובלת.

מטרתו של טיפ זה היא להציג באופן כללי את ההבדלים העיקריים בין טיפולים כימותרפיים, טיפולים ביולוגיים וטיפולים אימונותרפיים. בסופו של הטיפ יש התייחסות לטיפולים אלה מזווית ראיה נוספת.

 

כימותרפיה

טיפולים אלה החלו בשנות ה-40 של המאה שעברה, והם מבוססים על התפיסה הבאה:

גידול סרטני נגרם כתוצאה מריבוי של תאים שיצאו משליטה ובקרה של הגוף, הם יכולים להתחלק ולהתרבות ללא סוף, הם יכולים גם לנדוד בזרם הדם או הלימפה, "להתנחל" במקומות נוספים בגוף, לגדל גרורות ובסופו של דבר להרוג אותנו.

 

הגישה הטיפולית באותם ימים גרסה שכל דבר אשר מקטין את הגידולים, אפילו זמנית, הוא טוב, גם אם זה גורם נזק לרקמות בריאות.גישה זו היא עדיין הגישה הרווחת ברפואה המקובלת בטיפולים בסרטן.

 

התרופות הכימיות פוגעות ב-DNA של התאים והרעיון שעומד מאחורי טיפולים אלה הוא, שתאי סרטן המתרבים במהירות, פגיעים ורגישים יותר לחומרים הכימיים מתאים בריאים המתחלקים בקצב איטי יותר.

 

על בסיס זה, פיתוח התרופות הכימותרפיות מחפש כל הזמן את אותם חומרים אשר גורמים יותר נזק לתאים סרטניים מאשר לתאים בריאים וכן את המינונים המתאימים לפגיעה מכסימלית בתאים הסרטניים עם מינימום נזק לתאים הבריאים.

 

אחת הבעיות העיקריות בשיטה זו היא שישנם בגוף גם סוגים של תאים בריאים אשר מתחלקים בקצב מהיר יחסית. הכימותרפיה לא יודעת להבחין בין תאים סרטניים לתאים בריאים והיא פוגעת בכל סוגי התאים שמתחלקים בקצב מהיר, בין אם אלה תאים סרטניים ובין אם אלה תאים בריאים.

 

התאים הבריאים שמתחלקים בקצב מהיר ונפגעים לכן בטיפולים כימיים נמצאים במערכת העיכול (פה, ושט, קיבה, מעיים), במערכת הרביה, במח העצמות ובזקיקי השערות. לכן תופעות הלוואי האופייניות בטיפולים הכימיים כוללות פגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת המין, פגיעה במח העצמות ונשירת שיער.

 

ישנן תרופות כימיות אשר עלולות לפגוע גם במערכות חשובות אחרות בגוף כמו הלב, כליות, ריאות ומערכת העצבים.

לפי הסטטיסטיקה הרפואית, הטיפולים הכימותרפיים עוזרים בממוצע ב-5% מהמקרים.

במקביל, גורמים הטיפולים הכימיים לנזקים ב-100% של המקרים.

 

בשנת 2004 פורסמו תוצאות מחקר של קבוצת חוקרים מהמחלקה לאונקולוגיה קרינתית בביה"ח רויאל נורת' שור בסידני, אוסטרליה, אשר בדקה עד כמה תורמת הכימותרפיה לכך שחולי סרטן בוגרים ישרדו לפחות 5 שנים לאחר הטיפול. הבדיקה נעשתה ע"י ניתוח מדוקדק של מחקרים אשר דיווחו על הישרדות של 5 שנים לפחות, שיוחסה לכימותרפיה בלבד. תוצאות הבדיקה הראו שהכימותרפיה תרמה לשרידות של 5 שנים אצל 2.3% בלבד מהמטופלים באוסטרליה ואצל 2.1% מהמטופלים בארה"ב.

מאחר שהאחוז הכללי של חולי סרטן באוסטרליה השורדים את המחלה הוא 60%, מסקנת החוקרים היתה ברורה:  תרומת הכימותרפיה לשרידותם של חולי סרטן היא זעירה, וכדי להצדיק המשך ההשקעות בכימותרפיה יש צורך דחוף לעשות הערכה מחודשת וקפדנית של עלות מול תועלת ושל השפעת הכימותרפיה על איכות החיים של המטופלים.

 

למתעניינים בנושא התועלת של הכימותרפיה מומלץ לקרוא את המאמר שבקישור הזה:

כימותרפיה – האם זה באמת מועיל?

 

הויכוח העיקרי הוא אם התועלת בטיפולים אלה עדיפה על הנזקים שהם גורמים.

בפועל היתה עד כה ידם של המצדדים בטיפולים הכימותרפיים על העליונה.

 

טיפולים ביולוגיים

זהו השם שניתן לטיפולים חדשניים שנכנסו לשימוש לפני כ-10 שנים, שהרעיון העומד מאחוריהם הוא לגרום לפגיעה סלקטיבית בתאים הסרטניים ע"י פגיעה באחד או יותר מהתהליכים המאפשרים לתא סרטני להתפתח, להתרבות או לפעול.

אלה הם טיפולים הרבה יותר ממוקדי מטרה, אשר אמורים לפגוע רק בתאים הסרטניים וע"י כך לייעל את הטיפול מצד אחד ולהפחית בהרבה את הנזקים ותופעות הלוואי מצד שני.

 

מסתבר שישנם הרבה סוגי מוטציות שתא בריא צריך לעבור כדי להפוך להיות תא סרטני. ההתקדמות העצומה בתחום הגנטיקה מאפשרת לחוקרים כיום לדעת מהם סוגי המוטציות העיקריים בכל סוג של סרטן, וע"י כך לפתח תרופות ספציפיות המותאמות כנגד סוג הסרטן שבו רוצים לטפל.

 

למעשה, כל קולטן או חלבון, שמופיע באופן בלעדי רק בתאים ממאירים, או כל מטרה מולקולרית אחרת שמופיעה בתא ממאיר באופן בלעדי (או בכמות מוגברת מאוד), מהווים מטרה שיכולה להתאים לטיפול ביולוגי.

 

הניסיון שהצטבר בשנים אלה מאז החל הטיפול הביולוגי הראה שלפעמים תוצאות הטיפול יכולות להיות מדהימות תוך זמן קצר מאד, ממש תוך ימים.

אך מצד שני התגלה חיסרון גדול – במקרים רבים הסרטן מוצא דרכים עוקפות, והוא מצליח "להתפרע" שוב תוך מספר חודשים עד שנה לאחר הטיפול הביולוגי.

 

ישנן תרופות ביולוגיות שמשיגות תוצאות טובות בהרבה מאשר הכימותרפיה וישנן כאלה שנחלו כשלונות. גם לתרופות המצליחות יותר יש תופעות לוואי, ובכל מקרה, תרופות אלה אינן מרפאות את החולה אלא מונעות מהמחלה להתפרץ, או מעכבות את התפתחות המחלה.

 

תחום זה הוא עדיין חדש יחסית ועתידו עוד לא לגמרי ברור.

 

אימונותרפיה

זהו השם שניתן לסוג חדש וחדשני של טיפולים כנגד סרטן במסגרת הרפואה הקונבנציונלית. הרעיון העומד מאחורי טיפולים אלה הוא לאפשר למערכת החיסון של הגוף לטפל בעצמה בסרטן בצורה היעילה ביותר.

 

למערכת החיסונית יש יכולת לדכא את הסרטן בצורה טובה יותר ומתמשכת יותר מכל תרופה מלאכותית, וללא נזקים. אך כדי שהמערכת החיסונית תהיה יעילה, ישנן מערכות בקרה ובלמים שמטרתן למנוע מהמערכת החיסונית "להתפרע" ולתקוף את הסרטן או רקמות אחרות בגוף בצורה מוגזמת ולא מבוקרת.

 

החוקרים מצאו שהתאים הסרטניים הם כה מתוחכמים, עד כדי כך שהם יכולים לגרום לכך שהמערכת החיסונית לא תזהה אותם. כלומר, תאי הסרטן "מרדימים" למעשה את המערכת החיסונית כדי שהיא לא תתקוף ותשמיד אותם.

 

כדי להתגבר על בעיה זו אוספים החוקרים לימפוציטים מסביבתו של הגידול, מבודדים את הלימפוציטים הספציפיים שיודעים להרוג את תאי אותו גידול, ומגדלים ומרבים אותם בתנאי מעבדה.

 

לפני הכנסתם לגוף החולה של הלימפוציטים הספציפיים שהתרבו בתנאי המעבדה, עובר החולה טיפול כימותרפי שמטרתו לנטרל מערכות ביולוגיות בגוף שעלולות להפריע לפעילותם של הלימפוציטים הנ"ל.

ביום הטיפול עצמו מוחדרים הלימפוציטים האלה לגופו של החולה באינפוזיה.

מכיוון שמקורם של לימפוציטים אלה הוא גוף החולה עצמו, הגוף לא דוחה אותם.

 

בשונה מהטיפולים הכימותרפיים והביולוגיים, הטיפולים האימונותרפיים אמורים לאפשר להגיע לריפוי מלא מהמחלה.

התרופות האימונותרפיות החלו להיכנס לשימוש לפני כ-4-3 שנים, והשימוש העיקרי בהן היה עד כה לטיפול בחולי מלנומה (הסוג האלים של סרטן העור).

 

כיום מפתחים תרופות אימונותרפיות לסוגי סרטן נוספים, ונראה שזו הולכת להיות מהפכה משמעותית בתחום הטיפול בסרטן ברפואה הקונבנציונלית.

תוצאות הטיפולים בשיטה זו כנגד מלנומה הן טובות ומבטיחות, אך חשוב לזכור שזהו עדיין טיפול ניסיוני.

 

התייחסויות של עידן:

 1. יחסית לטיפולים שהיו מקובלים עד כה ברפואה הקונבנציונלית, האימונותרפיה היא קפיצת דרך משמעותית, שעשויה לחסוך סבל מיותר למיליוני חולים.
  ארשה לעצמי להגיד כאן אמירה קיצונית למדי, אך לא מנותקת מהמציאות:
  אין זה מן הנמנע שעם התפתחות האימונותרפיה ושיטות נוספות, נסתכל  בעוד מספר שנים על טיפולי הכימותרפיה וטיפולי ההקרנות כפי שאנחנו מתייחסים כיום לרפואה של ימי הביניים או לעינויים של האינקוויזיציה.
   
 2. אין עדיין שינוי ממשי בהתייחסות הבסיסית של הרפואה המקובלת לסרטן – ההתייחסות היא עדיין כזאת שרואה בסרטן תקלה של הטבע ושצריך להרוג את התאים הסרטניים מוקדם ככל האפשר.
  הרפואה המקובלת לא יודעת עדיין מהם הגורמים האמיתיים למחלות הסרטן השונות וכל הטיפולים, מתוחכמים ככל שיהיו, מתמקדים בחיסול התאים הסרטניים ולא בסיבות לבעיה. הרפואה גם לא מתייחסת עדיין בטיפולים אלה לקשר הישיר והמשמעותי שיש בין הגוף והנפש.
   
 3. ככל שהמחקר הביולוגי והרפואי מתקדם ומשתכלל, כך מגלים החוקרים יותר ויותר את מורכבות התהליכים ואת התחכום הרב שיש כביכול לתאים הסרטניים, אשר מצליחים למצוא כל הזמן דרכים עוקפות לכלי הנשק המתוחכמים והמשוכללים שמפעילים כנגדם הרופאים.

  אך מהרפואה החדשה ומגישות הוליסטיות נוספות אנחנו יודעים שהתחכום הוא לא של התאים הסרטניים עצמם אלא של הגוף כולו ושל מערכות השליטה והבקרה שמנהלות אותו.

  הרפואה החדשה מראה בבירור שכל מחלת סרטן מתפתחת כדי לעזור לגוף להתמודד עם קונפליקט ביולוגי כלשהו שחווינו.
  גם התאים הסרטניים וגם תאי המערכת החיסונית נשלטים ומבוקרים ע"י המוח ומערכות אנרגטיות אינטליגנטיות נוספות שיש בגוף.
  משמעות הדבר היא, שכל שיטות הטיפול של הרפואה המקובלת נלחמות למעשה כנגד הגוף, כנגד התכנות הטבעי שלו וכנגד האינטליגנציה הגאונית שיצרה את הגוף והוטבעה בו.

  ההצלחות הזמניות שיש לשיטות הטיפול החדשניות והמתוחכמות, שמלהיבות את מוחותיהם ודמיונם של החוקרים והרופאים, גורמות לכך שעיקר המשאבים ימשיכו להיות מושקעים בצד הפיזי של הדברים, הצד שקל למדוד אותו ולהרוויח עליו הרבה כסף, במקום להשקיע בכיוונים הקשורים לגורמים האנרגטיים, רגשיים, נפשיים או רוחניים.
   
 4. התגליות של הרפואה החדשה, המראות שהמחלות הן חלק מתוכנית יותר גדולה וחכמה ממה שנהוג לחשוב, משתלבות בתובנות ובידע עתיק וחדש כאחד, המראה שהופעת חיי האדם על הפלנטה היא לא דבר מקרי, אלא חלק מהתרחשות אדירה וסופר-אינטליגנטית, שחורגת בהרבה מגבולות כדור הארץ.
  לכן, למיטב הבנתי והערכתי, הטיפולים הרפואיים היחידים שיצליחו בעתיד יהיו אותם טיפולים שיהיו משולבים ומסונכרנים עם המטרות שלשמן התפתחו חיים אנושיים על פני כדור הארץ.
  זהו נושא שחורג בהרבה מתחום העיסוק הישיר של הרפואה החדשה, אך התגליות של הרפואה החדשה משתלבות יפה בתובנות אלה הקשורות  לתמונה הגדולה יותר.

 

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.