טיפ מס' 297: רפואה אינטגרטיבית ומיזם "רפואה שלמה"

פורסם לראשונה ב-17.1.2020

 

 

הידע שקיים כיום בעולם בנושאי בריאות וריפוי הוא מדהים וכמעט אינסופי. אך בפועל, מרבית תושבי העולם נחשפים רק לחלק קטן מידע זה ובעיקר לחלק שקשור לרפואה המערבית המודרנית, זו שנקראת הרפואה ההאלופתית.

 

החל מראשית המאה ה-20 דחקה הרפואה האלופתית לפינה את כל סוגי הרפואות הטבעיות וההוליסטיות והצליחה להשתלט בצורה אגרסיבית ודורסנית על בתי הספר לרפואה ועל הממסד הרפואי במרבית ארצות העולם.

 

יש לרפואה האלופתית הישגים מרשימים, בעיקר בתחומי האבחון ורפואת החירום. אך בכל שאר התחומים, למרות כל ההישגים, הרפואה האלופתית המודרנית היא בעייתית מאד, יקרה מאד ובסופו של דבר לא באמת עוזרת לחולים להתרפא.

 

 

רפואה אינטגרטיבית

 

הרעיון של רפואה אינטגרטיבית הוא לשלב את כל היתרונות של כל השיטות לרפואה אחת הוליסטית ושלמה, אשר יכולה להציע למטופל את מה שהכי יעיל וטוב לו באותו זמן.

 

המצב הקיים כיום בבתי-חולים וקופות החולים, אשר הכניסו גם טיפולים של רפואה "משלימה", הוא צעד קטן בכיוון הנכון, אך הוא רחוק מלהיות רפואה אינטגרטיבית. זהו מצב המשקף את שליטתה של הרפואה האלופתית, כאשר בגלל לחץ מהציבור ותחרותיות, נאלצו קופות החולים ובתי החולים להכניס גם את אותן שיטות שכביכול "משלימות" דברים שאין ברפואה המקובלת. בפועל הכניסו רק את אותן שיטות "משלימות" שמשתלמות למערכת מבחינה כלכלית.

 

רפואה אינטגרטיבית צריכה להיות כזאת שנותנת למטופל, מרגע הגעתו לטיפול, את אותם טיפולים שהכי טובים ומתאימים למצבו.

 

כדי לדעת מהו הטיפול הכי טוב בכל מצב יש צורך במחקרים אובייקטיביים שמשווים בין השיטות השונות וכן בין שילובים של שיטות שונות.

 

אך כאן יש בעיה: אין מחקרים כאלה!

 

מי שאמור להיות מעוניין במחקרים כאלה הוא משרד הבריאות, אשר תפקידו כפי שמוגדר באתר האינטרנט שלו הוא:

 

"משרד הבריאות נושא באחריות הממלכתית להבטחת הבריאות לתושבי המדינה. המשרד קובע את המדיניות בתחום שירותי הבריאות והרפואה, ומופקד על תכנון, פיקוח בקרה, רישוי ותיאום השירותים של מערכת הבריאות".

 

אבל, משרד הבריאות בארץ, כמו גם במרבית שאר מדינות העולם, שבוי באופן כמעט מוחלט בתפיסות של הרפואה האלופתית ומושפע במידה רבה מאד מהעוצמות הכספיות, הפוליטיות והאחרות שיש לחברות התרופות וליצרניות הציוד הרפואי.

 

לכן, הסיכוי שמשרד הבריאות יעודד מחקרים אשר בודקים איזה שיטות טיפול הן באמת היעילות ביותר לכל סוג של מחלה או קומבינציה של מחלות הוא אפסי.

 

לחברות התרופות האינטרס היחידי בנושא זה הוא להוכיח שה"תרופה" החדשה שהן פיתחו היא יותר יעילה מהתרופות הקיימות.

 

נשארו שיטות הטיפול הטבעיות/הוליסטיות/אלטרנטיביות. אך אלה בד"כ אינן מאורגנות  בארגונים מספיק גדולים המסוגלים להשקיע משאבים במחקרים יקרים ועוד מחקרים שלא בהכרח ישתלמו להם כלכלית בסופו של דבר.

גם אם הם היו מסוגלים להשקיע במחקר כזה, מי היה מאפשר להם לעשות השוואות אובייקטיביות עם טיפולים של הרפואה הקונבנציונלית או של שיטות הוליסטיות אחרות?

 

 

מיזם "רפואה שלמה – עידן חדש ברפואה"

 

טל ורועי לוטן, זוג צעירים אשר לא מצאו פתרון ברפואה המקובלת, התחילו לחפש פתרונות ברפואות האלטרנטיביות וגילו שני דברים שהשפיעו עליהם חזק:

 

 1. יש ברפואות האלטרנטיביות דברים נפלאים.
 2. אדם שלא מתמצא בתחום ומחפש פתרון בריאותי כלשהו, נתקל ב"ג'ונגל" של מידע, בלי יכולת לדעת איזו שיטת טיפול הכי טובה בשבילו ולאיזה מטפלים יש ניסיון טיפולי מוצלח באותה בעיה לה הוא מחפש פתרון.

 

התגלית הנ"ל דחפה אותם לחפש דרכים כיצד לעשות סדר ב"בלאגן", דרכים אשר תאפשרנה לכל אדם למצוא מידע אמין לפיו יוכל לבחור את שיטות הטיפול האלטרנטיביות המתאימות לו ביותר ואת המטפלים המתאימים לו.

 

כך נולד בשנת 2017 המיזם "רפואה שלמה – עידן חדש ברפואה" אשר שואף לשנות את פני הרפואה בישראל ע"י יצירתה של רפואה אינטגרטיבית אמיתית בישראל.

 

זהו חזון מרחיק ראות, שדורש הרבה עבודה והשקעה, אך יש בו משהו כל-כך נכון ואמיתי, שמטפלים רבים ואני ביניהם, הצטרפנו למיזם זה בשמחה, כדי לנסות ולממש את מה שכולנו חושבים ומאמינים, שזה מה שיכול להיות הפתרון הטוב ביותר לבריאותם של תושבי ישראל.

 

בשלב זה, בו המיזם עדיין בתחילת דרכו, עיקר הנטל לקידום המיזם יושב על רועי וטל ואנחנו, המטפלים שהצטרפו עד כה למיזם, עוזרים בהתנדבות בצורות שונות.

 

 

מה השיג המיזם עד כה

 

 1. החלה להיווצר מערכת ייעוץ למתעניינים בטיפולים אלטרנטיביים:
  אדם המתעניין בייעוץ לטיפול כלשהו פונה למיזם דרך דף הייעוץ ההוליסטי של המיזם.
  נציג/ה של המיזם מתקשרים אל הפונה ומקבלים ממנו פרטים על בעיות הבריאות בהן הוא רוצה לטפל ומידע חיוני נוסף.
  בהתאם למידע שהתקבל, מתקשר לפונה נציג של המיזם המתמחה בשיטת הרפואה הגרמנית החדשה, כדי לעשות אבחון טלפוני מדויק ככל האפשר. במידת הצורך מנהלי הצוות מעבירים את המקרה להתייעצות בפורום הסגור של צוות הייעוץ ההוליסטי. הצוות כולל רופאת משפחה, פסיכולוגית קלינית ונציגים בכירים של עשרות שיטות טיפול.
  על בסיס האבחון וחוות הדעת של צוות הייעוץ ההוליסטי מוסר נציג הצוות במיזם לפונה, איזה שיטות טיפול ואיזה מטפלים ספציפיים מומלצים לו והמטופל בוחר את האפשרות המתאימה לו.
  נציג/ה מטעם הצוות ממשיך ללוות את המטופל גם במהלך הטיפול, מקבל משוב רציף הן מן המטופל והן מן המטפל ואם נדרשת הערכה והתייעצות מחודשת אנו עושים זאת.
  נושא הייעוץ למתעניינים לגבי בחירת המטפל או שיטות הטיפול, הוא אחד מאבני היסוד בחזון של רפואה אינטגרטיבית שלמה.
  הייעוץ בשלב זה נעשה בהתנדבות, ללא תשלום.
   
 2. הוקם "מאגר שיטות", המשמש כעין אנציקלופדיה של שיטות טיפול.
  מפתחי השיטות ונציגי השיטה הבכירים ביותר בארץ משתתפים בכתיבת המאמרים וצוות המאגר בודק את המאמרים בקפידה על פי סטנדרט אחיד ומוודא שקיים ביסוס לכל טענה מדעית המוצגת במאמרים.
  יש לכם מצב בריאותי שמטריד אתכם ואתם רוצים לעשות סדר בג'ונגל של המידע באינטרנט? מאגר המידע הולך וגדל ומכיל כבר עכשיו מידע רב ערך על אפשרויות הטיפול השונות. תוכלו להקליד את המצב הבריאותי שלכם בתיבת החיפוש של המאגר וכל שיטות הטיפול הרלוונטיות יוצגו בפניכם במרוכז.
   
 3. עשרות מפתחים ונציגים בכירים של שיטות טיפול, מעל 100 מטפלים כמו גם רופאים ופסיכולוגים הצטרפו כשותפים או כמתנדבים המסייעים לפיתוח המיזם. הרשימה הולכת וגדלה במהירות.  
   
 4. כדי לאפשר מימון בסיסי לפעילות המיזם, הוקמה מערכת גיוס המונים מתמשכת על בסיס העיקרון של
  WIN-WIN-WIN:
  בעלי קורסים וסדנאות, כמו גם מטפלים שרוצים בכך, תורמים למיזם ללא תשלום מקומות להשתתפות בקורסים, סדנאות וטיפולים.
  - האדם שקונה טיפול או השתתפות בקורס או סדנה מרויח הנחה של 40%.
  - המיזם מרויח את הסכום של 60% ששילם הקונה.
  - המטפל שתרם את הקורס או הטיפול מרויח את הפרסום שנעשה ע"י המיזם וגם ע"י השותפים האחרים.

  ישנם גם ספרים שכתבו חברים במיזם או שמופצים ע"י חברים במיזם ועל כל מכירת ספר דרך החנות המקוונת, מקבל המיזם עמלה.

 

 

תוכניות להמשך

 

אחד היעדים המרכזיים של המיזם, הוא ליצור מאגר מידע גדול ככל האפשר שכולל את המרכיבים האלה:

 

 • רשימת מטפלים בכל סוגי השיטות האלטרנטיביות/משלימות/הוליסטיות, כולל פירוט השיטות בהן מתמחה כל מטפל. רשימה כזאת מתחילה כבר להיווצר במסגרת דף המטפלים בגיוס ההמונים למיזם. הכוונה היא להרחיב את הרשימה וליצור מאגר מטפלים נפרד משולב עם מנוע חיפוש חכם.
   
 • פירוט כל שיטות הטיפול הקיימות בארץ וסוגי המחלות ובעיות הבריאות בהן מטפלת כל שיטה. למעשה, מדובר בהרחבה של "מאגר השיטות" כך שיכסה כל שיטת טיפול משמעותית ושילובו עם מנוע חיפוש נוח ויעיל.
   
 • איסוף פידבקים ממטופלים לגבי איכות הטיפולים שקיבלו, השיטות בהן טופלו ושמות המטפלים שטיפלו בהם על מנת לאתר את המטפלים המתאימים ביותר לטיפול בכל מצב. המשוב שייאסף יוזן חזרה למערכת ויעשה בו שימוש במסגרת הייעוץ ההוליסטי כך שבסופו של דבר כל מטפל שיוכיח את יכולותיו יקודם בצורה אובייקטיבית ויקבל יותר מטופלים. 
   
 • רשימה מפורטת של מחלות ובעיות בריאות, עם פירוט של שיטות הטיפול המומלצות לכל אחת מהמחלות והבעיות, וכן פרוט המטפלים שקיבלו המלצות ממטופלים על טיפול באותה מחלה/בעיה.

 

ככל שמאגר מידע זה יגדל, כך יוכלו המתעניינים להיעזר בו בצורה טובה ויעילה יותר.

 

 

מדוע כדאי למטפלים להצטרף למיזם זה?

 

 1. קודם כל הנושא הערכי/מהותי:
  הצטרפות למיזם היא הצטרפות ותמיכה בניסיון אמיתי של אנשי מקצוע מתחומי הבריאות השונים ליצור מערכת בריאותית הוליסטית, אמינה ואיכותית, שמתאימה ונכונה ככל האפשר לכל אדם.
  בני-האדם צריכים, רוצים ומחפשים גישות ושיטות טיפול איכותיות ולא יקרות, אשר מעמידות בעדיפות ראשונה את טובתו של המטופל, תוך הבנה הוליסטית מעמיקה של ההשפעות ההדדיות בין הגוף והנפש ושל התהליכים הטבעיים של בריאות וחולי.
   
 2. הצד הכלכלי:
  ככל שהמיזם יתפתח ויגדל, יותר ויותר אנשים הסובלים מבעיות בריאות יעדיפו לפנות למטפלים הקשורים למיזם.
  שיתוף הפעולה בין חברי המיזם מאפשר למנף פרסום חינמי (דרך רשתות חברתיות ודרך רשימות התפוצה הפרטיות) בהיקפים גדולים בהרבה מאשר היקף הפרסום של כל אחד בנפרד.

 

 

הערה: כל החלק הנ"ל העוסק במיזם "רפואה שלמה – עידן חדש ברפואה" נערך בעזרתם האדיבה של טל ורועי לוטן.

 

 

מבט לעתיד

 

הרפואה המקובלת כיום, מבוססת על מתן מה שנקרא בעברית בטעות "תרופות" שהן למעשה סמים במרשם, או drugs באנגלית.

 

המציאות מראה שלמרות ההתפתחויות העצומות של ידע ויכולות טכנולוגיות, עדיין יש יותר חולים ואחוז גבוה יותר של אנשים אשר נאלצים לרכוש יותר סמים במרשם או שלא במרשם.

 

המדינה, שרוצה לעזור לאזרחיה, מוציאה הון תועפות על אותם "סמים במרשם" ועל טיפולים שחלקם הגדול תואם את האינטרסים של יצרניות "התרופות" ולא את הצרכים האמיתיים של המטופלים.

 

אם מגמה זו תימשך ללא שינוי, כלכלת המדינות המפותחות עלולה לקרוס בגלל כמויות החולים וצרכני ה"תרופות" ובהמשך גם בגלל תביעות משפטיות על נזקי "התרופות" והחיסונים.

 

יצירת מערכת של רפואה אינטגרטיבית, הכוללת בתוכה גם את היתרונות של הרפואה המודרנית, עשויה להביא לשיפורים משמעותיים ומרחיקי לכת בכל נושאי הבריאות כגון:

 

 • יפחת בהרבה הצורך ב"סמים במרשם" ובטיפולים יקרים ומיותרים.
   
 • יקטן בהרבה אחוז החולים במחלות כרוניות.
   
 • יפחתו בהרבה העלויות שהמדינה צריכה להשקיע בבריאות.
   
 • ניתן יהיה להפנות הרבה יותר משאבים לחינוך הילדים והציבור בנושאי בריאות בגישה הוליסטית.
   
 • רמת הבריאות הכללית של האזרחים תעלה בהרבה.
   
 • כל אדם יבין שהוא האחראי על בריאותו ועל בריאות ילדיו ולא המדינה.
   
 • רמת המודעות של האזרחים תעלה בהרבה ובעקיפין גם מידת האחריות האישית של כל אחד וכנראה שגם הרמה הרוחנית.

 

  

.........................................................................................................................

   

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.