טיפ מס' 148: נקודת מבט על אובדן ויגון

פורסם לראשונה ב-16.5.2014

 

 

הטריגרים לכתיבת טיפ זה היו בעיקר סרטים וכתבות שונות שהוצגו בטלביזיה לקראת יום הזיכרון וגרמו לי להרגיש את הצורך בהצגת זווית הסתכלות נוספת על מצבים קשים וכואבים אלה.

 

הכתוב פה אינו מייצג את הרפואה החדשה או כל גורם אחר. זהו ביטוי לדרך בה אני מבין את הדברים וחושב עליהם, על בסיס ניסיון החיים וכן לימודים שונים בתחום האזוטרי.

 

תפילתי היא שטיפ זה יעזור, ולו במעט, לאנשים החווים אובדן כואב ותחושת יגון קשה.

 

יגון

המילה יגון היא הפירוש המקובל בספרות המקצועית למילה האנגלית GRIEF שמתייחסת למכלול התגובות הרגשיות והקוגניטיביות שחווה אדם בעקבות אובדן ממוות.

 

לסימפטומים השונים של יגון שחווה אדם יש הסבר אנרגטי מפתיע בפשטותו ובהיגיון שבו. הבנת התהליכים האנרגטיים שגורמים ליגון אינה מחלישה את כאב האובדן ואת הסימפטומים האחרים, אך היא עשויה לעזור לנו לחוות אותם בצורה כזאת שאולי אפילו נצא מחוזקים מהם בסופו של התהליך.

 

וההסבר הוא כלהלן:

בחיים יש לנו כל הזמן אינטראקציות עם אנשים שונים. בכל אינטראקציה כזאת אנחנו מקבלים משהו אנרגטי מהאדם השני והוא מקבל משהו אנרגטי מאתנו.

ככל שהקשר עם אדם כלשהו יותר עמוק והדוק, כך הוא מקבל מאתנו יותר "מטענים" אנרגטיים הקשורים לחיים שלנו ואנחנו מקבלים "מטענים" אנרגטיים מחייו שלו.

בין המטענים האנרגטיים האלה יכולות להיות גם "מנות" של איכויות שונות שאותו אדם פיתח, בנה וחיזק בחייו כגון אהבה, הוקרה, סבלנות, הערכה, אכפתיות, חוש הומור, שמחה, סקרנות ועוד ועוד. מנות אלה של איכויות שקיבלנו מאותו אדם קרוב לנו הן מזון אנרגטי איכותי המעשיר, לפחות באופן זמני, את חיינו.

 

כאשר הוא מת, מתרחש תהליך אנרגטי שבו שואבת אליה נשמתו של אותו אדם את כל אותן איכויות שעברו ממנו בהיותו בחיים לאנשים אחרים שהיו קרובים אליו. איכויות אלה עם האנרגיה שיש בהן, חוזרות עכשיו לנשמתו ועוזרות לה בהמשך מסעה.

 

הסימפטומים השונים של היגון נגרמים למעשה כתוצאה מכך שמבחינה אנרגטית עוזבים אותנו כל אותם מטענים אנרגטיים או איכויות אנרגטיות שקיבלנו לפני כן בהשאלה מאותו אדם בהיותו בחיים, ועכשיו עם מותו הם חוזרים אליו!

 

אחת המשמעויות החשובות של ההבנות הנ"ל היא, שכל אחד מאתנו מהווה למעשה מעין "בנק" זמני או "כספת" זמנית, לאיכויות שמעניקים לנו האנשים הקרובים אלינו, וכאשר אדם הקרוב לנו נפטר, אנחנו עוזרים מבחינה אנרגטית לנשמתו להמשיך את דרכה, בכך שאנחנו מחזירים לה את אותן איכויות שקיבלנו בהשאלה. ככל שאנחנו מודעים יותר לתהליך זה ומבינים אותו יותר, כך יהיה לנו קל יותר לשחרר את אותן איכויות ששכנו אצלנו כפיקדון זמני ועכשיו צריכות לחזור לבעליהן.

 

משמעות נוספת של הבנות אלה היא, שכל אותן איכויות שאנחנו מקבלים "בהשאלה" מאנשים שונים, יכולות לעזור לנו מאד בתהליכי ההתפתחות האישית שלנו.

לדוגמא:

אם אדם הקרוב אלי העניק לי אהבה רבה וחום אנושי, הוא למעשה איפשר לי לחוות רבדים וגוונים נוספים של איכויות אלה. אם אני מטמיע זאת בתוכי, מטפח איכויות אלה בתוכי ומעניק מהן הלאה לאנשים אחרים, קורים לפחות שלושה דברים טובים מאד:

  1. אני עוזר לחזק את נוכחותן של איכויות אלה בעולם.
  2. אני עוזר לאנשים אחרים לחזק ולטפח איכויות אלה בחיים שלהם.
  3. אותן איכויות הופכות להיות חלק ממני. ואז, גם כאשר עוזבות אותי אותן "מנות" של אהבה וחום שקיבלתי מאדם אחר, יש לי את המנות שלי שהספקתי והצלחתי לטפח בתוכי בזכות מה שקיבלתי מאותו אדם כל עוד היה בחיים.

 

אותם תהליכים קורים לא רק עם אנשים הקרובים אלינו, אלא עם כל אדם שהשפיע עלינו בצורה מספיק משמעותית.

אפשר לראות זאת כאשר נפטר אדם מפורסם, בעל שיעור קומה שהערכנו מאד והושפענו מדרכו, גם אם מעולם לא פגשנו אותו אישית וגם אם הוא לא יודע כלל על קיומנו.

לדוגמא: רבין או קנדי.

המונים חוו תחושות חזקות של יגון בעקבות מותם של שני מנהיגים אלה.

גם רבין וגם קנדי איפשרו לרבים, וכנראה שבמיוחד לצעירים, להתחבר לאיכויות כמו תקווה, שלום, יושר ועוד.

מייד לאחר הרצחם הרגישו אנשים רבים כאילו חלקים של איכויות אלה עוזבים אותם, ואצל חלק מהאנשים זה היה מלווה בתחושות של אובדן התקווה, יגון עמוק וכאב עד כדי יאוש.

 

כאשר אנחנו מבינים את התהליכים האנרגטיים שגורמים לתחושת היגון, אנחנו יכולים בעזרת הבנה זו ובעזרת המודעות, לקחת ולמנף זאת לכיוונים בונים ואופטימיים של תמיכה, חיזוק, תקוה ואהבה. 

 

..................................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.