טיפ מס' 7: גרורות סרטניות - האם זוהי תיאוריה הגיונית?

 פורסם לראשונה ב-1.10.2010

 

 

לפי ההסברים של הרפואה המקובלת, תאים סרטניים מגידול ראשוני יכולים להתנתק מהגידול, להיסחף בזרם הדם או הלימפה, "להתנחל" במקום אחר בגוף ולהתחיל להתרבות שם וליצור גידול חדש שהוא גידול שניוני.

תהליך זה הוא מה שמכונה תהליך גרורתי והגידול השניוני נקרא גרורה.

 

ישנן מספר בעיות רציניות בתיאוריה זו וההוכחות לתקפותה אינן מספקות.

נפרט כאן את נקודות הביקורת העיקריות כנגד תיאוריית הגרורות:

 

 1. כל רקמות הגוף צמחו מ-3 שכבות נבט (אנדודרם, מזודרם ואקטודרם), אשר נוצרות בשבוע השלישי להיווצרות העובר. לא ידועה דרך ביולוגית בה תא מרקמה השייכת לשכבת נבט אחת, יוכל להתפתח ולהתרבות בתוך רקמה השייכת לשכבת נבט אחרת.
  לכן לא יתכן, לדוגמא, שתאים מסרטן בצינורות החלב בשד הקשורים לשכבת הנבט אקטודרם יתפתחו לגידול גרורתי בנאדיות הריאה או במעי הגס, הקשורים לשכבת האנדודרם, או ברקמת העצמות הקשורה למזודרם.
   
 2. לפי הגישה הרפואית המקובלת ניתן להוכיח שגידול שניוני הוא גרורה ע"י השוואת תאי שני הגידולים לאחר שעושים ביופסיה. השיטה הנהוגה בפועל לזיהוי הגידול היא ע"י שימוש בצובענים ובנוגדנים, אשר מאפשרים לזהות חלבונים ספציפיים האופייניים לסוג של גידול ספציפי.
  הבעיה בשיטה זו היא שהיא לא מזהה ממש תאי סרטן גרורתי אלא אך ורק חלבונים המשתחררים מהגידולים. ההנחה היא שלפי סוגי אותם החלבונים ניתן לדעת את סוג הגידול, אך זוהי הנחה שלא הוכחה בצורה חד-משמעית.
   
 3. מעולם לא נצפו תאים סרטניים חיים בזרם הדם או הלימפה של חולי סרטן. זוהו רק נוגדנים, ואלה לא יכולים להוות הוכחה להימצאותם של תאים סרטניים "גרורתיים" בני קיימא.
   
 4. מעולם לא נצפו תאים סרטניים מגידול ראשוני אשר נצמדים באופן טבעי לאיבר אחר או רקמה אחרת ומגדלים גידול חדש. בגידול השניוני זוהו רק נוגדנים או חלבונים ספציפיים.
   
 5. אם אכן זה נכון שתאים סרטניים עוברים דרך זרם הדם, מדוע לא בודקים תרומות דם לוודא שאין בהם תאים סרטניים, כפי שבודקים למשל נשאות לאיידס?
  ומדוע לא מזהירים אנשים המקבלים עירוי דם מפני האפשרות שהדם שהם מקבלים מכיל תאים סרטניים?
   
 6. אם אכן תאים סרטניים נודדים דרך הדם, סביר היה להניח שהסרטנים השניוניים השכיחים ביותר היו אלה של דפנות כלי הדם והלב, מאחר ורקמות אלה הן החשופות ביותר למגע עם עם אותם תאים סרטניים. כיצד ניתן להסביר שלא כך המצב?
   
 7. הגידולים ה"גרורתיים" מבין השכיחים ביותר מבחינה סטטיסטית מופיעים בריאות ובעצמות. אם תאים סרטניים יוצרי גרורות נודדים בזרם הלימפה, כיצד ניתן להסביר גרורות בריאות או בעצמות, ברקמות אשר נפגעות מסרטן  שאין להן כלל אספקה של לימפה?
   
 8. אם אכן גידולים שניוניים נוצרים ע"י תאים סרטניים שנדדו דרך זרם הדם או הלימפה, מדוע רק לעתים רחוקות מוצאים את הגידולים השניוניים  ברקמות הסמוכות לגידול הראשוני? למשל – מהרחם לצוואר הרחם, או מהעצמות לשרירים הסמוכים להן?

 

 

לפי התגליות של הרפואה החדשה המושג "גרורות" הוא שגוי מיסודו. פשוט אין דבר כזה.
כפי שהוסבר במאמרים קודמים, המחלות נגרמות כתוצאה מקונפליקטים ביולוגיים. 

הרפואה החדשה מראה שהגידולים הסרטניים אינם תקלה, אלא הם חלק מתוכניות ביולוגיות מיוחדות המופעלות כתוצאה מהקונפליקטים, ומטרתן לעזור לאדם להתמודד עם אותם קונפליקטים.

תוכניות אלה נשלטות ומבוקרות ע"י המוח והן אינן תקלה של הטבע.

 

ההסבר של הרפואה החדשה להיווצרותם של גידולים שניוניים ("גרורות") אומר שאותו חולה חווה קונפליקטים או טראומות חדשות אשר גרמו להיווצרות מחלה חדשה המתבטאת בגידול חדש.

 

לדוגמא: הגורם לסרטן הריאות הוא טראומה של פחד מוות.

אדם שעשה בדיקות רפואיות וקיבל הודעה שהתגלה בגופו גידול סרטני, יחוש במקרים רבים תחושה חזקה של פחד מוות. אם תחושת פחד המוות היתה מספיק חזקה, היא תגרום במקרים רבים להפעלת מעגל של מחלה חדשה המתבטאת כסרטן בנאדיות הריאות, ובמינוחים המקובלים ברפואה – "גרורות" בריאות.

 

המידע הנ"ל הינו חלק מהמאמר גידולים במוח - תגליות מפתיעות לפי הרפואה החדשה

 

 

........................................................................................................

 

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.