טיפ מס' 186: תרופה חדשה נגד סרטן מבוססת על וירוס הרפס

פורסם לראשונה ב-1.11.2015

 

 

 

ב-27.10.2015 הופיעה באמצעי התקשורת ידיעה קצרה, לפיה אישרה ה-FDA (רשות התרופות והמזון) בארה"ב תרופה חדשה נגד סרטן אשר מבוססת למעשה על וירוס הרפס סימפלקס. התרופה הספציפית הזאת מיועדת לטיפולים בחולי סרטן עור מסוג מלנומה.

 

בידיעה שהופיעה באתר YNET נאמר גם שב- FDA הבהירו כי לא הוכח שהתרופה מאריכה חיים, אך צויין שמטופלים דיווחו שהטיפול הצליח לצמק את מימדי הגידול.

 

בהסתכלות מנקודת המבט של הרפואה המקובלת, ישנה כאן פריצת דרך מסויימת, אך היא לא יוצרת גלים יותר מפריצות דרך אחרות שפורסמו לאחרונה לגבי טיפולים בסרטן.

 

בהסתכלות מנקודת המבט של הרפואה החדשה, אישור זה של ה-FDA עשוי להוות את אחד השערים שדרכו יוכלו חלק מהתגליות של הרפואה החדשה לזכות סוף סוף להתייחסות יותר רצינית מצד הרפואה המקובלת ואף להיכנס לשיח הציבורי!

 

מה גורם לי לחשוב כך?

 

החוק הביולוגי הרביעי של הרפואה החדשה

תגלית זו של הרפואה החדשה אומרת כך:

כל המיקרובים (וירוסים, חיידקים ופטריות) החיים באופן טבעי בגוף, נמצאים שם כדי לעזור לגוף. כל סוג מיקרובים קשור בעיקר לאחת משכבות הנבט. המיקרובים מופעלים ע"י המוח רק בשלב הריפוי של מחלה, כדי לעזור בתהליך הריפוי.

 

מכל התגליות של הרפואה החדשה, זוהי אחת התגליות הקשות "לעיכול" למרבית בני האדם.

כולנו התחנכנו על התפיסה הברורה והכל-כך "הגיונית" שוירוסים וחיידקים ושאר המיקרובים הם הגורמים העיקריים לחלק גדול מהמחלות, והדרך להתרפא היא ע"י השמדת החיידקים בעזרת אנטיביוטיקה או התגוננות מוקדמת מהמחלות ע"י חיסונים.

 

עוצמתה של תפיסה זו כה חזקה כיום, עד כדי כך שגני ילדים רבים ומוסדות חינוך אחרים לא מוכנים לקבל ילדים שאינם מחוסנים.

בפעוטונים ובגני הילדים, גם באלה בהם כל הילדים מחוסנים, שולחים את הילד הביתה בכל מקרה של חשד שהילד "נדבק" בוירוס כלשהו, כולל מקרים קלים של שלשול או הצטטנות.

 

מה ידוע ומוכר ברפואה המקובלת ("הרפואה הישנה") לגבי מיקרובים שעוזרים לגוף

1. וירוסים כמפרקי גידולים סרטניים:

באתר וויקיפדיה באנגלית תחת הערך oncolytic virus יש מידע רב על וירוסים שמפרקים גידולים סרטניים. במדע הרפואה ידוע כבר יותר מ-100 שנה על האפשרות של וירוסים מסויימים לפרק גידולים סרטניים, אך מאמצים של מחקר מתואם בתחום זה החלו רק בשנות הששים של המאה שעברה, כלומר לפני יותר מ-50 שנה.

 

ההתקדמות בתחום זה נעצרה כמעט לגמרי ממספר סיבות שהעיקריות בהן היו:

  • קושי למצוא וירוסים שיפגעו בגידולים בלבד, בלי לגרום לבעיות בריאות אחרות.
  • התפתחות מהירה של השימוש בכימותרפיה והקרנות, שבאה על חשבון פיתוח שיטות אחרות.

 

אך מאז חלו שינויים עצומים בידע וביכולות הטכנולוגיות, שכללו בין היתר את מיפוי הגנום האנושי ופיתוח טכנולוגיות המאפשרות להנדס וירוסים למטרות ספציפיות.

ההתקדמות המואצת במחקר ובפיתוח טכנולוגי נמשכת ללא הרף וצפויה להביא עוד הישגים רבים בתחום זה של שימוש בוירוסים נגד סרטן.

 

2. שימוש בחיידקי שחפת מוחלשים

בשנת 1976 הוכח ששימוש בחיידקי שחפת מוחלשים (כאלה המשמשים לחיסון נגד מחלת השחפת) אצל חולים בסרטן שלפוחית השתן שיפרו את תוצאות הטיפול לאחר הסרת הגידול בניתוח. הטיפול בשיטה זו החל כ-10 שנים לאחר מכן וכיום זהו אחד הטיפולים המקובלים בבתי החולים.

בשנים האחרונות החלו להשתמש בחיידקי שחפת מוחלשים גם בטיפולים בסרטן בכליות, ובישראל ישנם לפחות שני בתי חולים המיישמים שיטה זו גם בסרטן הכליות.

 

3. יש בגוף יותר חיידקים מאשר תאים

מקובל בין החוקרים השונים שבגוף האדם יש בממוצע כ-70 טריליון תאים וכ-100 טריליון חיידקים. חיידקים אלה חיוניים לבריאותנו, ותפקידם העיקרי הוא במערכת העיכול, אך יש להם גם תפקידים נוספים. כלומר – רב מוחלט (אם לא כולם) של החיידקים בגופנו הם חיידקים שתפקידם הוא לעזור לגוף.

 

הסברים של הרפואה החדשה

לפי הרפואה המקובלת, גידולים סרטניים הם ביטוי לתאים שעברו מוטציות, יצאו משליטה ובקרה, והם יכולים להתרבות ולהתפשט בגוף ללא הגבלה, עד שיהרגו אותנו.

לגבי מיקרובים, התפיסה המקובלת טוענת שחלק גדול מהמחלות הזיהומיות נגרמות כתוצאה מחדירה לגוף של וירוסים או חיידקים, והם מצליחים להתרבות ולגרום לסימפטומים של מחלה כאשר המערכת החיסונית של החולה חלשה מדי ולא מסוגלת להשמיד את הפולשים.

 

הרפואה החדשה גילתה דברים שונים לחלוטין:

  1. כל הגידולים הסרטניים מבוקרים ונשלטים ע"י המוח והם מתפתחים כחלק מתוכניות ביולוגיות מיוחדות ובעלות משמעות, אשר מופעלות כדי לעזור לגוף להתמודד עם קונפליקטים או טראומות שאנחנו חווים.
  2. כל הוירוסים והחיידקים שנחשבים כמחוללי מחלות הם למעשה כאלה שנמצאים תמיד בגוף או בסביבתו, והם מתרבים ונכנסים לפעילות לפי פקודה של המוח רק בשלב הריפוי, כדי לעזור בתהליך הריפוי, תוך שליטה ובקרה מלאים של המוח.

 

תהליכי ריפוי בגוף כוללים במרבית סוגי המחלות פירוק של תאים שכבר אין בהם צורך או בניה של תאים חדשים כדי לשקם רקמות בהן נהרסו תאים, או גם וגם.

 

משמעות הדבר היא שישנן התמחויות בין החיידקים והוירוסים השונים, כאשר חלקם יודעים לפרק תאים לא רצויים וחלקם יודעים לעזור בשיקום ובבניה של תאים חדשים.

ישנה גם חלוקה שקשורה לסוגי הרקמות:

ישנם חיידקים שקשורים רק לרקמות השייכות לשכבת הנבט אנדודרם, ישנם כאלה שקשורים למזודרם וישנם כאלה שקשורים לאקטודרם.

הוירוסים עוזרים בשלב הריפוי בעיקר לרקמות הקשורות לאקטודרם.

 

ההערה של ה-FDA לפיה לא הוכח שהתרופה מאריכה חיים, ומצד שני עדויות של מטופלים לפיהן הגידולים הצטמקו, היא נקודה חשובה להבנה:

במרבית המקרים לא הגידולים הם אלה שהורגים את החולה, לכן הצטמקות הגידול כתוצאה מטיפול כלשהו אינה פותרת את שורש הבעיה.

במקרים רבים מה שגורם למוות אצל חולי סרטן זה שילוב של הדברים הבאים:

  • אי פתרון הקונפליקט. כלומר – סטרס מתמשך שעלול לגרום לקצ'קסיה
  • פגיעה משמעותית במערכות הגוף כתוצאה מטיפולים כימיים או הקרנות
  • היווצרותם של קונפליקטים חדשים כתוצאה ממצבו של החולה והגברת הסטרס

 

יש לי עדיין שאלות רבות בנושא זה, כגון – כיצד מפרקים הוירוסים גידולים מסוג מלנומה, כאשר באופן טבעי גידולים אלה מפורקים ע"י חיידקים ממשפחת המיקובקטריה?

אך מה שחשוב כאן בעיקר זוהי ההכרה בעיקרון שהמיקרובים עוזרים לגוף.

 

למתעניינים בקשר בין המיקרובים למחלות מומלץ לקרוא שוב את הטיפים האלה:

טיפ מס' 9 – מיקרובים ומחלות

טיפ מס' 149 – ד"ר לנקה ומיתוס הוירוסים

 

מבט לעתיד

מצד אחד צפוי שהרפואה המקובלת תגלה יותר ויותר מיקרובים (וירוסים, חיידקים, פטריות ואולי גם אחרים) שניתן להשתמש בהם לצורכי ריפוי.

 

מצד שני, התגליות של הרפואה החדשה נעשות מוכרות ליותר ויותר מטפלים ומטופלים, כך שלא מן הנמנע הוא שתוך מספר שנים תיווצר מסה קריטית של רופאים, מטפלים ואנשים אחרים, אשר יבינו את הצורך לחקור בצורה יסודית את התגליות של הרפואה החדשה. כאשר יצטברו מספיק מחקרים כאלה שמאמתים את התגליות של הרפואה החדשה, לא אהיה מופתע אם יחול שינוי מהותי בכל מבנה הרפואה בעולם.

זה לא יקרה ביום אחד. אנחנו נמצאים בתחילתו של התהליך, אך הכיוון נראה לי ברור.

 

הבנת המחלות וגורמיהן תהיה בעתיד הלא רחוק שונה לחלוטין מהמקובל כיום, ותהיינה לכך השלכות עצומות בכל תחומי החיים.

 

לדוגמא:

לוקמיה היא מחלת הסרטן הנפוצה ביותר בקרב ילדים.

ברגע שהרפואה תכיר בכך שלוקמיה היא למעשה סימפטום של שלב הריפוי מקונפליקט של יע"ע (ירידת ערך עצמי) חזקה, יבינו שעיקר הטיפול בילד החולה צריך להיות באחריות מערכת החינוך וההורים ורק במצבים קיצוניים בידי מערכת הבריאות.

 

יהיה היגיון רב לשלב את מערכת הבריאות עם מערכת החינוך בצורה הרבה יותר הדוקה וכוללת מאשר כיום.

כל מערכת החינוך תצטרך להשתנות, כולל החינוך למבוגרים, ומערכת הבריאות תצטרך להפוך ליותר מערכת מלמדת ומחנכת מאשר מערכת שמטפלת בסימפומים הגופניים.

 

ברגע שיוכר ויובן ע"י כלל הציבור שהמחלות השונות הן ברובן תוכניות ביולוגיות שהופעלו כדי לעזור לנו להתמודד עם קונפליקטים שחווינו, יהיה שינוי מהותי בהתייחסות למחלות ולדרכי הטיפול.

מהבחינה הכלכלית זה יביא, בין היתר, לחיסכון של מיליארדי שקלים בשנה שמתבזבזים כיום על תרופות שלא יהיה בהן צורך, וזה יחסוך גם את הטיפולים הנוספים הנדרשים כיום בגלל תופעות הלוואי של הרבה מהתרופות, שהן למעשה רעלים בעייתיים לגוף.

 

חלק גדול משיטות הטיפול הנחשבות כיום כ"רפואה משלימה" תהפוכנה להיות חלק אינטגרלי מהרפואה.

לא יהיה דבר כזה רפואה משלימה או רפואה אלטרנטיבית. תהיה רפואה אחת המשתמשת במה שטוב באמת לחולה, ולאו דוקא במה שטוב למערכת הרפואית, או ליצרני התרופות, או ליצרני המיכשור הרפואי.

 

ככל שחושבים יותר על ההשלכות שיכולות להיות לשינויים בהבנת המחלות וגורמיהן, ניתן לראות שהשינויים המהותיים יוכלו לקרות רק כחלק משינוי מהותי ויסודי בכל מערכות החיים.

 

למיטב הבנתי והערכתי, אנחנו חיים בתקופה יוצאת דופן, קשה אך מרגשת, בה שינויים אלה אכן יוכלו לקרות, ובמידה מסויימת הם כבר קורים.

 

 

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.