טיפ מס' 32: הפסיכולוגיה של שינוי

פורסם לראשונה בעברית ב-25.3.2011

 

 

 

כפי שתואר בטיפים קודמים בצורות שונות, כל טראומה יוצרת דפוס בתת-המודע שלנו, וברגע הטראומה, תת-המודע קולט בכל החושים את מרבית הרשמים שיש בסביבה.

כאשר עוצמת הטראומה עוברת סף מסויים, היא מפעילה תוכנית ביולוגית שבמקרים רבים מתבטאת אצלנו כתהליכים וסימפטומים של מחלה.

 

במצב חדש של סטרס או מצב המזכיר (במודע או שלא במודע) את הטראומה המקורית, כל אחד מהרשמים האלה עלול להיות טריגר שיפעיל מחדש את כל מעגל המחלה שהתעוררה כתוצאה מהדפוס שיצרה אותה טראומה.

כלומר, אם לא למדנו לנטרל או למזער את ההשפעות של הטריגרים השונים או של הטראומה המקורית, אנחנו צפויים לחוות מדי פעם בחיינו הישנות של אותה מחלה.

 

זוהי למעשה, בקיצור נמרץ, המכניקה של כל המחלות הכרוניות, כולל אלרגיות.

 

משמעותה של תובנה זו היא, שכדי להתגבר על מחלות כרוניות או אלרגיות, יש צורך ללמוד כיצד לא להזין דפוסים לא רצויים מצד אחד, וכיצד ליצור דפוסים חדשים מצד שני. זוהי למעשה עבודה ממשית של התפתחות אישית, שהיא אחד הדברים הקשים אך גם חשובים ומשמעותיים ביותר בחייו של כל אדם המבין שחיים אלה אינם סתמיים ושיש להם משמעות ותכלית.

 

שינוי אמיתי בחיים יכול לקרות רק אם האדם רוצה באופן מודע לעשות שינוי ומוכן להשקיע בכך. אך כמו בכל תחום בחיים, מומלץ גם להיעזר במומחים או אנשים עם ניסיון אשר יכולים לחסוך לנו הרבה טעויות. כדי להצליח בתהליכי שינוי, רצוי במרבית המקרים להיעזר במומחים בתחום זה, ובעיקר כאלה אשר הצליחו לעשות שינויים חיוביים בחייהם שלהם.

 

בעשרות השנים האחרונות התפתחו שיטות וטכניקות שונות שמטרתן היא לעזור למטופלים לבנות דפוסי חשיבה ומודעות חדשים אשר יכולים לעזור להם להגשים את השינויים שהם רוצים לעשות בחייהם.

 

מובאים כאן הפעם קישורים (באנגלית) לשתי טכניקות כאלה, שעשויות לעזור גם למטפלים וגם למטופלים.

 

הטכניקה הראשונה דורשת אבחון קצר בעזרת קינסיולוגיה, ע"י אדם עם ניסיון בקינסיולוגיה.

הטכניקה השניה התפתחה מתוך הראשונה, היא פשוטה וקצרה יותר, ואינה דורשת עזרה של אדם נוסף.

 

הטכניקה הראשונה היא חלק משיטה שנקראת Psych-K אשר פותחה ע"י רוב וויליאמס מארה"ב.

הקישור שלהלן הוא לקטע מס' 1 (מתוך 8 קטעים) של הרצאה בנושא The Psychology of Change שנתן רוב וויליאמס לסטודנטים בקליפורניה: (Rob Williams - Psychology of Change (1 of 8

 

אלה מכם שלא יכולים להקדיש את הזמן לשמיעת ההרצאה כולה, יכולים לדלג ישירות לקטע מס' 6, אשר בסופו (דקה 8:38) מתחילה הדגמת הטכניקה עצמה: Rob Williams - The Psychology of Change 6 of 8

  

ולהמשיך לקטע מס' 7, שכולל את מרבית החלק של תאור והדגמת הטכניקה:

Rob Williams The Psychology of Change 7 of 8

 

הטכניקה השניה נקראת "4 דקות לתכנות מחדש של 'המיינד התת-מודע' " וניתן ללמוד אותה תוך דקות ספורות בעזרת הקישור הבא:  

4 MINUTE Reprogramimg of the 'SUBCONSCIOUS MIND'

 

 

 

 לסיום נציין כאן טכניקה נוספת, עתיקה ויעילה, הנקראת TEST, שיכולה להתאים לכל אדם הרוצה לעשות שינויים בחייו. פרטים על טכניקה זו ניתן למצוא בספר שתורגם לעברית בשם "קורי עכביש ודמעות" מאת ר. ארמין, בעמ' 62. שם הספר באנגלית הוא Cobwebs and Tears. גם במקור האנגלי מתוארת הטכניקה TEST בעמ' 62.

 

  ........................................................................................................

  

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.