טיפ מס' 236: פגיעה בהערכה העצמית - כמניע להתפתחות

פורסם לראשונה ב-15.9.2017

 

טיפ זה מציג תובנה מעניינת ומשמעותית, שהתפתחה בשיחה עם חבר המתעניין ברפואה החדשה ובהיבטים ההתפתחותיים והרוחניים שאליהם היא עשויה להיות קשורה.

תובנה זו מראה הקבלה מעניינת בין התהליכים הפיזיולוגיים הקורים בגוף לבין תהליכים התפתחותיים ורוחניים שיכולים לקרות, כאשר האדם חווה מה שנקרא ברפואה החדשה "קונפליקט של יע"ע (ירידת ערך עצמי)". 

 

.................................................................................................................

 

ירידת ערך עצמי (יע"ע)

אנחנו חיים בתרבות שמגדילה ומעצימה מאד את כמות ועוצמת המצבים שיכולים לגרום לאדם להרגיש שהוא לא מספיק טוב, שהוא לא מספיק "שווה", שהוא לא מספיק מוצלח, לא מספיק יפה, לא מספיק אטרקטיבי, לא מספיק חכם, לא מספיק זריז, לא יודע מספיק, לא מספיק אתלטי, לא מספיק כשרוני, לא מספיק עשיר וכו'.

 

זה כולל השפעות רבות וחזקות של דוקטרינות שונות, מסורות, אמונות, דתות, תרבויות, תפיסות עולם, אינטרסים כלכליים או לאומיים, תחרותיות ועוד, שגורמות לכך שמרבית ילדי העולם יגדלו ויתחנכו במסגרות שמנסות לעצב את הילדים לפי הצרכים, היכולות והמטרות של אותן מסגרות ולאו דוקא לפי הנטיות, הכישורים והיכולות הטבעיות של כל ילד וילד. זה גורם לכך שכבר מגיל צעיר מאד מוטבעים בילדים דפוסים הגורמים להם להרגיש שהם "לא בסדר", שהם לא מתנהגים "כפי שצריך", שהם אשמים במשהו, שהם לא מספיק טובים וכו'.

 

תחושות אלה יכולות להתפתח בכל גיל, במודע או שלא במודע, כתוצאה מאינספור גורמים אפשריים.

למשל:

 

 • תחושה של אי עמידה בציפיות של ההורים או המורים או החברים או בן/בת הזוג
 • כל הערה ביקורתית של הורה, מורה, גננת או דמות סמכותית אחרת
 • כל מבחן בבי"ס שבו אחרים קיבלו ציונים טובים יותר מאתנו
 • כשאחרים מקבלים יותר Likes ממני בפייסבוק
 • להרגיש פחות מקובל בכיתה או בחברה
 • כל תחרות ספורט שבה לא ניצחנו
 • אי הצלחה עם בני המין השני
 • אי הצלחה כלכלית
 • אפילו עובר ברחם עלול לחוות תחושה לא מודעת של חוסר ערך אם אחד ההורים לא רוצה כלל את ההריון הזה, או כשהאמא חווה קונפליקט של יע"ע בזמן ההריון והעובר קולט זאת ממנה
 • תינוקת שאביה רצה דוקא בן זכר (או להיפך)

 

וכו' וכו'.

 

כל פעם שאדם מרגיש תחושה כלשהי של פגיעה בערכו, ותחושה זו היא בעוצמה מספיק חזקה, תופעל תוכנית ביולוגית הקשורה לקונפליקט של יע"ע (ירידת ערך עצמי).

 

 

התוכנית הביולוגית

 

תזכורת קצרה:

לפי הרפואה החדשה, כל אדם נולד עם מספר רב של "תוכניות מגירה" המיועדות למצבי חירום, והן נקראות "תוכניות ביולוגיות מיוחדות ובעלות משמעות". תוכנית כזאת תופעל כאשר האדם חווה קונפליקט כלשהו בעוצמה מספיק חזקה, ומטרתה של התוכנית הביולוגית היא לעזור לאדם להתמודד עם הקונפליקט.

במרבית המקרים מלווים התהליכים הקשורים לתוכנית הביולוגית בסימפטומים שונים שהם ביטוי למה שנהוג לקרוא "מחלה".

 

הרפואה החדשה מראה, שברמה הפיזית התוכנית הביולוגית שמופעלת כתוצאה מקונפליקט של יע"ע מתבטאת בגוף ברקמות הקשורות לשכבת הנבט "מזודרם" (ובאופן יותר ספציפי - "המזודרם של המוח החדש").

 

רקמות אלה הן:

 

 • עצמות
 • לימפה
 • שרירים
 • סחוס
 • גידים, רצועות
 • רקמת חיבור
 • ורידים
 • עורקים 
 • רקמות שומניות

 

כאשר הקונפליקט הוא חזק, הפגיעה תהיה בעצמות.

קונפליקט בעוצמה בינונית יפגע בלימפה או בשרירים.

קונפליקט קל  של יע"ע יפגע באחת או יותר משאר הרקמות הנ"ל.

 

התהליך הפיזיולוגי הוא כזה, שכל עוד הקונפליקט אקטיבי, לא פתור, יש אובדן של תאים ברקמות הרלוונטיות, ובשלב הריפוי, לאחר שהקונפליקט נפתר, יש שיקום, עיבוי וחיזוק של הרקמות שנפגעו, כך שבסוף שלב הריפוי תהיה אותה רקמה חזקה יותר מאשר היתה לפני הופעת הקונפליקט.

 

כלומר, המטרה של התוכנית הביולוגית המופעלת כתוצאה מקונפליקט של יע"ע היא לגרום לכך שבסופו של התהליך הרקמה הרלוונטית בגוף תהיה חזקה יותר ובעלת יכולת טובה יותר לעשות את תפקידה מאשר בתחילת התהליך.

 

בטיפ מס' 44 ישנם פרטים נוספים הקשורים לקונפליקטים של יע"ע.

 

 

ירידת ערך עצמי (יע"ע) והתפתחות – או – ירידה לצורך עליה

התובנה שטיפ זה בא להראות היא, שאותו עיקרון לפיו עובדת התוכנית הביולוגית ברמה הפיזית, עובד גם ברמות הלא פיזיות, שיכולות להתבטא בין היתר בהתפתחות אישית והתפתחות רוחנית.

 

אם ברמה הפיזית יש אובדן של תאים כל עוד הקונפליקט לא פתור, הרי שברמה האנרגטית (רגשית, נפשית, רוחנית) אנחנו מתכווצים, מרגישים יותר קטנים, פחות ביטחון, פחות יכולת לעשות דברים, יותר סגורים, יותר מופנמים.

 

ברמה הפיזית, ברגע שנפתר הקונפליקט מתחיל תהליך של שיקום, עיבוי וחיזוק הרקמה שנפגעה.

ברמה הרגשית, התחושה של פגיעה או ירידה בהערכה העצמית דוחפת אותנו למצוא דרכים שיחזקו את תחושת הערך העצמי שלנו. דחף זה נועד קודם כל לעזור לנו לפתור את הקונפליקט, ולאחר מכן לחזק עוד יותר את ההערכה העצמית שלנו.

 

הדרך או הדרכים שכל אחד מוצא לעצמו תלויות במבנה אישיותו של אותו אדם, בסביבה בה גדל, בחינוך שקיבל, במצב הכלכלי של המשפחה ועוד ועוד.

אצל חלק מהאנשים הכיוון יהיה כלכלי – להיות עשיר.

אצל חלק הכיוון יהיה – פוליטי או חברתי.

אצל חלק הדחף יהיה להגיע להישגים מדעיים, או אמנותיים, או טכנולוגיים וכו'.

ואצל חלק, תהליך הריפוי מקונפליקטים של יע"ע יהיה בעזרת תהליכים של התפתחות אישית והתפתחות רוחנית.

 

רגשי עליונות הם בד"כ סוג של פיצוי או דרך להתגבר על רגשי נחיתות. זוהי תופעה טבעית ומוכרת שאמורה להיות זמנית, והיא יכולה להיפתר כאשר האדם מצליח לפתור את מה שגרם לרגשי הנחיתות או מצליח להתעלות מעליהם.

 

הרפואה החדשה מצאה גם, שמגלומניה היא תוצאה של קונסטלציה בה אותו אדם נמצא תחת השפעה של שני קונפליקטים של יע"ע, כאשר קונפליקט אחד של יע"ע פגע באונה הימנית של המוח והקונפליקט השני של יע"ע פגע באונה השמאלית של המוח, ושני הקונפליקטים נמצאים במצב אקטיבי, לא פתורים.

כל עוד שני הקונפליקטים פעילים, לא פתורים, יהיה אותו אדם מגלומן.

זוהי הדרך של הטבע לאפשר לאותו אדם להתגבר על הפגיעות החזקות בתחושת ההערכה העצמית שלו.

 

ניתן לסכם הבנה זו שוב, במילים קצת שונות:

אם ברמה הפיזית מטרתה של התוכנית הביולוגית היא לגרום לכך שהרקמה הרלוונטית תהיה בסופו של התהליך חזקה יותר מאשר בתחילתו, ניתן לראות שלמעשה זה קורה גם ברמה הלא פיזית:

הפגיעה בתחושת הערך העצמי דוחפת את האדם להשיג יותר הצלחות, להתפתח בדברים שבחר ולהיות בהם טוב יותר, מקצוען יותר, מצליח יותר.

 

לא אתפלא אם תשאלו, ובצדק, שאלות כמו:

מהו ערך עצמי בריא?

מדוע חשוב לבנות ערך עצמי בריא?

 

לא נדון הפעם בשאלות אלה ונשאירן כנושא פתוח לטיפ נפרד שאולי ייכתב בהמשך.

 

 

האם זהו חלק מהתוכנית המקורית?

באופן שנראה אולי פרדוקסלי, הקונפליקטים של יע"ע הם בין המנועים החזקים ביותר בתהליכי ההתפתחות של האדם כפרט ושל האנושות כולה כקולקטיב.

 

וזהו אולי המסר שמנסים להעביר לנו:

כל מצב, כולל מצבים של כשלונות, עלבונות, השפלה, כאב, בגידה וכו', הוא הזדמנות ללימוד ולהתפתחות. זה יכול לדחוף אותנו להביא לידי ביטוי בצורה חזקה ומשמעותית יותר את יכולותינו וכשרונותינו, לעזור לנו לגלות את ייעודנו ואף לגרום לנו להגשימו.

 

בעברית המילה דחף היא היפוך אותיות של המילה פחד. הדחף הראשוני אצל אנשים שחוו קונפליקט של יע"ע הוא פחד. פחד מכישלון נוסף, פחד מזלזול, פחד מדחיה, ממחסור, מביקורת, משפיטה וכו'.

 

היכולת להתמיר פחד זה ולהפכו לדחף, למנוע של צמיחה, התפתחות והתעלות רוחנית, היא אחת היכולות המופלאות שניתנו לבני האדם.

 

ומחשבה לסיום:

איזה פחד מקנן בך, שבמקום שיחסום אותך אתה יכול לקחתו ולהפכו למנוע שידחוף אותך קדימה להתגברות, התפתחות ופריצה למחוזות חדשים בחייך?

 

   

.........................................................................................................................

 

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.