טיפ מס' 147: טיפולים אלטרנטיביים בסרטן - חלק 1

טיפ מס' 130: ורטיגו

פורסם לראשונה ב-6.9.2013

 

 

מטרתו של טיפ זה היא להציג את ההבנות של הרפואה החדשה לגבי תופעת הורטיגו.

נתחיל בהגדרה ובחלק מההסבר המקובל ברפואה, כפי שכתוב בויקיפדיה:

 

"ורטיגו (Vertigo)  היא תחושה מוטעית של סחרחורת סיבובית, שבה מרגיש האדם כאילו הוא עצמו או הסביבה נמצאים בתנועה מתמדת. הגורם להפרעה עשוי להיות פגיעה באוזן התיכונה, בעצב שיווי המשקל (עצב וסטיבולרי)  או במסלולי העצב במוח, ובמרכזים הוסטיבולרים של המוח.

מאחר שמערכת שיווי המשקל מושפעת לא רק מאיבר שיווי המשקל שבאוזן הפנימית, אלא גם מחוש הראייה ומתחושות שהגוף חש באמצעות הגפיים והשפעת כוח המשיכה, הרי שכל פגיעה באיברים אלה תשפיע על שיווי המשקל.

ורטיגו פיזיולוגי שכיח לאחר תנועת ראש חדה או בלתי שגרתית או עקב אי התאמה בין הראייה לתחושה המרחבית ולתחושת שיווי המשקל, לדוגמה מחלת ים או פחד גבהים.  סחרחורת אמיתית כמעט אינה מופיעה לפני התעלפות. ורטיגו פריפרי (Peripheral vertigo) נגרם מפגיעה בעצב שיווי המשקל או איבר שיווי המשקל שבאוזן הפנימית ואילו ורטיגו מרכזי (Central vertigo)  קשור לפגיעה במוח עצמו ובמרכזי שיווי המשקל שבמוח."

 

אני יכול להוסיף מניסיוני, שטייסים מכירים היטב את תופעת הורטיגו, במיוחד במצבים בהם אין אפשרות להתייחס לאופק כלשהו, כגון בטיסות בתוך עננים או טיסות בלילה חשוך באזורים ללא אורות. במצבים אלה יכולים להתפתח בקלות מצבים בהם הטייס מרגיש כאילו הוא טס ישר או בנסיקה, בעוד שבפועל הוא נמצא בהטיה ובצלילה לכיוון האדמה. כדי למנוע תאונות, חייב הטייס להאמין למכשירים ולטוס לפיהם, גם אם זה בניגוד מוחלט לתחושותיו.

 

ורטיגו לפי הרפואה החדשה

ההתייחסות המוצגת כאן של הרפואה החדשה היא לורטיגו שאדם חווה בחיי היומיום, גם כשאין גורם פיזי חיצוני כלשהו המשפיע על מערכת שיווי המשקל.

 

ובכן,ורטיגו הוא אחד הסימפטומים האפשריים של קונפליקט הפוגע באוזן הפנימית.

זהו קונפליקט המכונה ברפואה החדשה "קונפליקט של שמיעה" מהסוג שפוגע באוזן הפנימית (בשונה מקונפליקט שמיעה מסוג אחר הפוגע באוזן התיכונה).

לדוגמא:

  • "אני לא רוצה לשמוע זאת!"
  • "אני לא מאמין ששמעתי את זה!"
  • "לא יכול להיות שמה ששמעתי עכשיו הוא אמיתי!"

 

בשלב האקטיבי של הקונפליקט יש הפרעות תפקודיות בשמיעה ואחד הסימפטומים האפשריים בשלב זה הוא טינטון (טיניטוס).

 

ורטיגו צפוי להופיע כאשר קונפליקט השמיעה קשור לנפילה. כלומר, כאשר אדם שומע שמישהו קרוב או חשוב לו נפל, התמוטט, או עלול להתמוטט, כולל אם מדובר על השומע עצמו.

זה יותר אופייני למצבים של נפילה פיזית כלשהי, כולל מצב בו אדם שומע על מישהו קרוב לו שנהרג מנפילה, או בהתרסקות של מטוס וכו'. אך זה יכול להיות גם פיגורטיבי, כלומר מצב בו האדם שומע על מישהו קרוב או יקר לו, שנפל מגדולתו, ממעמדו וכד'.

 

כמו טיניטוס, גם ורטיגו מופיע בשלב האקטיבי של הקונפליקט ובמשבר הריפוי. ישנם מקרים בהם יכולים להופיע ביחד גם טינטון וגם ורטיגו.

 

בחצי הראשון של שלב הריפוי נחלש הורטיגו או נעלם. הוא מופיע שוב לזמן קצר במשבר הריפוי ולאחר מכן הוא נחלש שוב ונעלם לגמרי.

 

אם תופעות הורטיגו חוזרות, זה מצביע על כך שישנם דברים כלשהם בחייו של אותו אדם המהווים טריגרים שמעוררים כל פעם מחדש את הדפוס שיצר הקונפליקט המקורי שגרם לורטיגו אצל אותו אדם.

הטיפול העיקרי, לכן, צריך להיות קודם כל בפתרון הקונפליקט ואח"כ במניעה, ניטרול או מזעור של הטריגרים.

 

הבנת הקונפליקט והמודעות אליו היא מרכיב הכרחי בפתרון הבעיה.

מעבר לכך ניתן להיעזר בשיטות טיפול שונות כגון: שיטת "המסע", הילינג, NLP, EFT, ביואורגונומי, תיטא הילינג ועוד.

 

בטיפ מס' 110 יש ניתוח מקרה של ורטיגו עם טינטון.

 

ורטיגו יכול כנראה להיגרם גם כשרואים מישהו נופל או עומד ליפול, אם ההשפעה על אותו אדם שרואה זאת היא מספיק חזקה.

 

באנלוגיה לורטיגו בטיסה, ניתן להגיד שהרפואה החדשה יכולה לשמש כלוח המכשירים בהם אנחנו יכולים להיעזר כאשר אנחנו מבינים שמבחינת מצבנו הבריאותי יש פער מסוכן בין תחושותינו ואמונותינו לבין המצב האמיתי במציאות.  

 

.........................................................................................................................

 

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.