טיפ מס' 241: צופן חיוני לבריאות וריפוי

פורסם לראשונה ב-24.11.2017

 

 

מה אנחנו רוצים בחיים?

כדי לגלות מה היה הקונפליקט שגרם למחלה אצל המטופל ומה יוכל לעזור לו להתרפא, אנחנו מנסים בד"כ בשיחה לראות מה אותו אדם אוהב, מה גורם לו שמחה, מהן שאיפותיו, מהם חלומותיו, מה הוא באמת רוצה, מה גורם לניצוץ בעיניו, מה גורם להילה שלו להתרחב ולהתעצם.

ולא פעם אנחנו מופתעים מחדש לגלות עד כמה מרוץ החיים, לחצי החיים, שוחקים חלק מהאנשים ואת חלומותיהם עד כדי כך, שכאשר אנחנו שואלים אותם מה באמת יכול לשמח אותם, להלהיב אותם, להניע אותם, להכניס דם חדש ורענן לחייהם, הם לא יודעים לענות ולפעמים אף מופתעים מעצם השאלה.

 

אחד התרגילים שאנחנו מציעים במקרה כזה למטופל, ובהזדמנות זו מציעים אותו גם לכל אחד מכם, הקוראים, הוא זה:

קחו לעצמכם מספר דקות בהן אתם יכולים לשבת לבד בנחת, ללא הפרעות של אנשים אחרים וללא הפרעות של טלפונים, טלביזיה או רדיו. עיצמו עיניים, קחו נשימה עמוקה, נסו להרפות את השרירים ודמיינו מצב בו אין לכם שום מגבלה של זמן, כסף, בריאות, אחריות לאחרים או כל מגבלה אחרת, ואתם יכולים לבחור לעשות מה שאתם רוצים!

 

מה הייתם בוחרים לעשות? מה אתם רוצים באמת?

 

זהו תרגיל ישן ומוכר, אך במקרים רבים הוא עדיין רב עוצמה, כי הוא משקף לנו בצורה ברורה למדי שני דברים חשובים:

  1. עד כמה אנחנו באמת יודעים מה אנחנו רוצים בחיים.
  2. עד כמה אנחנו בונים את חיינו כך שנוכל להגשים את אותם דברים שאנחנו רוצים.

 

לשם מה זה טוב וכיצד זה קשור לבריאות?

זוהי לא תגלית חדשה ולא אנחנו גילינו אותה, אך גם אנחנו, כמטפלים, רואים זאת בבירור כל פעם מחדש:

אחד המפתחות החשובים לבריאות טובה הוא: להיות מחובר לעצמך, לטבעך האמיתי.

 

ככל שאדם מתרחק יותר מהדברים שהוא באמת אוהב, באמת רוצה, מהדברים שבאמת מתאימים לנטיותיו הטבעיות, מתגברות ה"חריקות" בתפקוד או בהרמוניה של אותו מכלול אנושי מורכב. נוצרות יותר סתירות פנימיות, יותר חוסר שביעות רצון, פחות סיפוק מהחיים ויותר קונפליקטים אשר עלולים לגרום למחלות.

 

נכון, יש בלי סוף לחצים בחיים. הצורך להתפרנס עלול להרחיק אותנו מאד מעצמנו, לחצים סביבתיים, תרבותיים, דתיים, אידיאולוגיים, בטחוניים וכו' וכו'. אך גם בתוך ההמולה הכללית שמסביב, אם אנחנו מצליחים לשמור על קשר עם המצפן הפנימי שלנו, עם היושר הפנימי שלנו ועם החלומות שלנו, זה עוזר לשמור עלינו ועל בריאותנו.

 

קצת תובנות אזוטריות

ישנם מספיק סימנים ועדויות לכך שלחיי האדם יש משמעות ומטרה.

המנגנון הקיים לפחות באלפי השנים האחרונות הוא, שעם כניסת הנשמה לגופו של העובר בשבוע ה-20 של ההריון (הסימן לכך הוא כשהעובר מתחיל לבעוט בבטן), מעלימים מאתנו את זכרונות העבר ואת המטרות שהציבה לעצמה הנשמה לגלגול הנוכחי.

אחד האתגרים של כל אחד מאתנו הוא לגלות (ולבנות) תוך כדי החיים את הייעוד שלנו.

גילוי הייעוד קורה בהדרגה דרך אותן נקודות או צמתים בחיים בהם אנחנו מרגישים או מבינים (בד"כ בדיעבד) שעשינו את הבחירה הנכונה, תחושה שכל "גלגלי השיניים" הפנימיים שלנו מסתנכרנים פתאום, אפילו אם רק להרף עין, תחושה שכל האסימונים נפלו והסתדרו במקום, תחושה שהיה נכון ללכת עם הלב, גם אם זה היה קשה ואילץ אותנו להתמודד מול הרבה לחצים והתנגדויות.

 

צמתים אלה, שבדיעבד התגלה לנו שבהם בחרנו נכון, הם חלק מאותן נקודות בנהר החיים בהן היינו מחוברים לעצמנו, או לדברים הטבעיים והטהורים שיש בנו.

 

לא מדובר כאן בהכרח על הצלחות כלכליות, על מעמד בחברה, על פרסום או עושר. מדובר על בניית וחיזוק אותן איכויות של הבריאה, אשר חיוניות לנו להמשך מסענו. וכל אחד יגלה בעצמו מהן אותן איכויות או מה הם אותם דברים שהוא צריך לבנות ולחזק בתוכו.

 

חלק יגלו שהדבר שמהדהד בהם בצורה הכי חזקה ומיטיבה זה לטפל באנשים אחרים ולעזור להם. ובדיעבד הם יגלו שזהו למעשה ייעודם בחיים אלה. אחרים יגלו שהדבר שהם הכי אוהבים זה לרקוד או לבשל או לנגן או לצייר, לעסוק בחינוך, לדאוג לאקולוגיה, לעסוק במחקר מדעי, להיות מורה רוחני וכן הלאה.

 

ישנם אנשים, שכדי להגשים את שליחותם או ייעודם בחיים אלה, צריכים להגיע למעמד כלכלי וחברתי איתן כדי שיוכלו להשפיע על החברה או על האנושות כולה בעזרת כספם, או בעזרת השפעתם הפוליטית, או ע"י יצירת סרטים בעלי השפעה, מוזיקה, חינוך וכו'.

אם אדם נסחף למרדף אחרי ההצלחה, הכסף או הפרסום רק בגלל אגו, תחרותיות, כוחניות, טובות הנאה וכו', הוא הולך ומתרחק מהדברים הטבעיים והטהורים שיש בו.

אם אדם עושה דברים נפלאים, אך המניע האמיתי שדוחף אותו לעשות דברים אלה הוא הצורך לרצות אחרים, הצורך למצוא חן, הצורך שיעריכו אותו, או יכבדו אותו, הוא עלול למצוא עצמו תלוי ברצונותיהם או דעותיהם של האחרים ופחות מחובר לעצמו.

 

הפתגם היהודי מימי המשנה מציג זאת בפשטות ובבהירות: "איזהו עשיר? השמח בחלקו".

 

 סיכום קצר

להיות מחובר לעצמי ברבדים הגבוהים או המעודנים יותר, כולל בחובו להיות מחובר גם לסיבות שהביאו אותי לחיות חיים אלה.

ואם לקחת זאת לממדרגה גבוהה יותר – להיות מחובר ככל האפשר לסיבת עצם קיומם של חיי האדם בכלל על פלנטה זו.

 

גם אם נסיבות החיים הביאו אותנו לכך שאיננו יכולים לממש או להגשים את שאיפותינו וחלומותינו כפי שרצינו, יש חשיבות עצומה לכך שנהיה ישרים עם עצמנו ונאמנים לאמונותינו ועקרונותינו, כדי שנוכל להיות שמחים בחלקנו.

   

   

.........................................................................................................................

 

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא MD, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.