טיפ מס' 96: על מי לסמוך ?

פורסם לראשונה ב-15.6.2012

 

 

אדם שחלה במחלה קשה, ובחיפושיו אחרי פתרונות הוא פוגש את הרפואה החדשה או רפואה חליפית אחרת, עלול למצוא את עצמו עומד מול דילמה רצינית וקשה: באיזו דרך טיפולית לבחור?

מצד אחד עומד מטפל המציג ידע מדהים והגיוני ודרך טיפולית ללא רעלים והקרנות ומצד שני עומדת מערכת רפואית אדירה, עשירה בניסיון, באמצעי בדיקה וטיפול, המאפשרת אשפוז, טיפול בכל שעות היממה ומכוסה כספית ע"י הביטוח הרפואי.

מצד אחד מטפל בודד (או מרפאה עם מספר מטפלים) שאינו יכול לתת לחולה מעטפת כוללת של בדיקות, טיפולים ותמיכה ושהטיפולים אצלו אינם מכוסים בד"כ ע"י הביטוחים הרפואיים, ומצד שני מרפאות ובתי-חולים עם מיטב הרופאים, עם ניסיון וידע מצטבר של עשרות שנים במכוני המחקר הטובים בעולם, עם כל הציוד הדרוש להצלת חיים ולריפוי ועם תמיכה וגיבוי של כל מערכות הבריאות, חברות ביטוח, מקומות עבודה וכו'.

 

על פניו נראה שאין פה כלל דילמה ושהבחירה היא מאד ברורה – לפנות למערכות הרפואה המקובלת. אך המציאות מראה שרבים מהחולים פונים גם (ולפעמים רק) למטפלים ברפואה ההוליסטית שמחוץ לממסד הרפואי. הסיבה לכך היא פשוטה: הרפואה המקובלת לא מוכיחה את עצמה במקרים רבים ולכן אנשים מחפשים פתרונות חליפיים.

 

נשאלת השאלה כיצד קורה מצב בו המערכת שבה מרוכזים מיטב המוחות הרפואיים, מושקעים בה משאבים כספיים בסכומים אסטרונומיים, מחקרים מדעיים של טובי החוקרים, מרפאות המצויידות במיטב המכשור הרפואי, צוותים רפואיים ופארא-רפואיים מקצועיים ומיומנים אשר מקבלים את הכשרתם בבתי-ספר רציניים ומתקדמים, כיצד קורה שמערכת כזאת מגיעה למצב שבו, למרות הרצון האמיתי של עובדיה, היא לא מצליחה לרפא מחלות אשר המטפל הבודד מצליח, ובמקרים רבים היא גורמת לחולה הרבה יותר נזק מאשר תועלת?

 

במקום לתת את התשובות בעצמי, ריכזתי כאן מספר קישורים בהם מתייחסים מומחים וחוקרים שונים לחלק מהצדדים הפחות יפים של המערכת הרפואית בעולם המערבי.

 

להלן הקישורים לפעם זו. את המסקנות יסיק כל אחד לעצמו:

 

1. הצד האפל של תעשיית התרופות - הרצאתו של ד''ר ג'ון ויראפן

ד"ר ג'ון ויראפן  (Dr. John Rengen Virapen) אשר עבד 35 שנה בתעשיית התרופות, חושף בהרצאה שנשא בקיץ 2009 בגרמניה תמונה מצמררת של הכיעור והשחיתויות של חברות התרופות.

ההרצאה ניתנה באנגלית. קטע הוידאו שכאן נמשך קרוב ל-10 דקות ויש בו תרגום עברי.

http://www.youtube.com/watch?v=-5uVrbH9lME

 

 

2. תעשיית התרופות לא מעוניינת לרפא אנשים

הקישור שכאן למטה הוא לסרטון ביו-טיוב המציג את גב' וון אולסון שעבדה בתעשיית התרופות במשך 15 שנה, עד שנת 2000. היא טוענת מניסיונה האישי ש "תעשיית התרופות לא מעוניינת לרפא אנשים... במיוחד כשמדובר בתרופות פסיכיאטריות, שהן למעשה סמים ממכרים המביאים את המשתמשים להישאר לכל ימי חייהם צרכנים של תעשיית התרופות. ברגע שתתחילו לקחת עוד ועוד תרופות, תהיו למעשה צרכנים של תעשיית התרופות לכל ימי חייכם"

https://www.youtube.com/watch?v=DTFl5eW4UiI&feature=share

 

 

3. נזקים בריאותיים חמורים כתוצאה משימוש באנטיביוטיקה

הקישור שכאן הוא לסרטון קצר ב-You Tube העוסק בנזקים בריאותיים קשים שנגרמו לאנשים אשר השתמשו באנטיביוטיקה מקבוצת הקינולונים (quinolones). הסרטון הוא באנגלית ללא תרגום לעברית

הקישור הזה הועלה לרשת ב-16.6.2011e

אנטיביוטיקה גורמת לנזקים בריאותיים

 

 

4. תרופות פסיכיאטריות גורמות להרבה יותר נזק מתועלת

הקישור שכאן הוא לסרטון וידאו קצר בו מציג ד"ר פיטר ברגן, פסיכיאטר אמריקאי ותיק וידוע, את דעתו כנגד התרופות הפסיכיאטריות:

תרופות פסיכיאטריות גורמות לנזקים

 

 

5. פסיכיאטר ישראלי יוצא כנגד השימוש בריטאלין

הקישור שכאן הוא לסרטון קצר ובו ראיון נדיר עם הפסיכיאטר הישראלי הותיק  ד"ר ריקרדו שטיינבאום השובר את קשר השתיקה בנושא השימוש בריטאלין:

פרסום ראשוני: פסיכיאטר ישראלי חושף את האמת על ריטלין

 

 

6. "האוכל משנה"

הקישור שכאן מציג סרט באורך של שעה ורבע ששמו האוכל משנה, המראה את חשיבות התזונה ותוספי תזונה לבריאות ולריפוי מחלות, וכיצד חברות התרופות והממסד הרפואי עושים ככל יכולתם כדי להסתיר מידע זה.

האוכל משנה

 

 

7. חיסון שפעת החזירים גורם לנרקולפסיה בקרב ילדים

מחקר בפינלנד מראה שהחיסון כנגד שפעת החזירים מעלה מאד את הסיכון לחלות בנרקולפסיה (נרדמות).הסיכון לחלות בנרדמות אצל גילאי 19-4 שקיבלו את החיסון הוא בערך פי 9 לעומת אלה שלא חוסנו.

הקישור שכאן הוא לכתבה בעברית שהתפרסמה בנושא זה בתאריך 2.2.2011:

חיסון שפעת החזירים גורם לנרקולפסיה בקרב ילדים

 

 

8. זיוף מגמתי של נתונים במחקר רפואי

נגד ביה"ס היוקרתי לרפואה של אוניברסיטת הארוורד הוגשה תביעה משפטית על זיוף מכוון של נתונים מחקריים. המחקר נועד לבדוק את האפשרות לגילוי מוקדם של מחלת האלצהיימר בעזרת בדיקת MRI. זיוף הנתונים נועד להראות כאילו הבדיקה אכן הוכחה כאפשרית.

תביעה נגד ביה"ס לרפואה של אוניברסיטת הארוורד

 

 

9. האם חיסונים נגד מחלות מועילים יותר מאשר מזיקים ?

מובאים כאן קישורים למספר כתבות בנושא החיסונים אשר פורסמו באתר  "פרויקט אמת אחרת".

 

מידע רב בנושא החיסונים ניתן למצוא באתר של עמותת חסון

  

 

10. רופא ננזף כי הציל שני חולים שלדעת הרופאים הבכירים לא ניתן היה להצילם.

הקישור שכאן הוא להרצאה שנתן ד"ר ברט ברקסון (Dr. Burt Berkson). בדקות הראשונות של ההרצאה הוא מספר על מקרה שהיה לו כרופא מתחיל בו הוא הצליח להציל שני חולים סופניים. מכיוון שהוא פעל בניגוד להנחיותיהם של הרופאים הממונים עליו, הם נזפו בו קשות, כי הם כבר הודיעו לבני משפחותיהם של אותם חולים שמותם קרוב ואין אפשרות להצילם.

הרצאה זו התקיימה 32 שנה לאחר אותו מקרה, ואותם שמי חולים עדיין חיים ובריאים.

ההרצאה היא באנגלית ברורה, ללא תרגום לעברית. משך ההרצאה כולה כשעה וחצי: הרצאה של ד"ר ברקסון

 

 

ומספר מילים לסיום

אני מאמין שמרבית הרופאים והמטפלים רוצים באמת לעזור למטופליהם להבריא ושהם עושים לשם כך ככל יכולתם, במגבלות המסגרת בה הם פועלים.

 

גם ברפואה ההוליסטית יש טעויות וגם לרפואה ההוליסטית חילחלו אינטרסים זרים.

גם אנחנו, המטפלים ההוליסטים, לא נקיים במקרים רבים מחולשות אנושיות כמו אגו, תחרותיות וכו' וגם אנחנו נאלצים להתחשב בשיקולים של פרנסה.

 

לכן, בסופו של דבר, ההמלצה לכל חולה המתלבט באיזו שיטת טיפול לבחור, או באיזה מטפל, היא זו:

תסמוך על החושים שלך, על האינטואיציה שלך, על תחושותיך הפנימיות ועל ההיגיון הפשוט שלך.

 

כל אדם הוא ייחודי ושונה מהאחרים ולכן לא כל שיטת טיפול מתאימה לכולם. ישנה גם חשיבות רבה ל"כימיה" הנוצרת בין המטופל למטפל.

ישנם חולים אשר זקוקים לתחושת הביטחון שהם מרגישים בהיותם מטופלים ע"י המערכת הרפואית המקובלת ולפעמים תחושת ביטחון זו יכולה להיות חשובה אפילו יותר מהנזקים הנגרמים בטיפול הקונבנציונלי שהם מקבלים שם.

 

ועוד נקודה חשובה שכבר הוזכרה בטיפים קודמים:

כאשר המטופל מבין שהוא זה שאמור להיות אחראי על חייו, וכאשר הוא אכן לוקח אחריות זו לידיו, סיכוייו להחלים גוברים בהרבה.

בסופו של דבר, היחידי שיכול באמת לרפא את החולה הוא החולה עצמו, וככל שהוא יהיה קשוב יותר לעצמו ולחושיו הטבעיים, כך הוא יוכל להיעזר טוב יותר במטפלים או ברופאים, בהתאם לבחירתו.

 

אני מאמין שבעתיד תהיה רפואה אחת המשלבת את היתרונות של כל הגישות ותאפשר לכל מטופל לקבל תחת קורת גג אחת את הטיפול המתאים ביותר בשבילו.

 

עד אז שומה עלינו לעשות את המיטב במגבלות המסגרות הקיימות.


  

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא מדיציני, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.