טיפ מס' 193: ניסיון להבין את התפרצות וירוס הזיקה

פורסם לראשונה ב-7.2.2016

 

 

על וירוס הזיקה שמעתי לראשונה רק לא מזמן, מאז החלו הפרסומים עליו באמצעי התקשורת, על רקע התפרצותו בברזיל.

ב-1.2.2016 הכריז ארגון הבריאות העולמי שהתפרצות וירוס זיקה היא "מצב חירום בינלאומי". מצב חירום בינלאומי מוגדר ככזה המהווה "סיכון בריאותי למדינות ברחבי העולם" ו"עשוי לדרוש תגובה בינלאומית".הארגון צופה שבמהלך השנה הנוכחית יהיו כ-4-3 מיליון מקרי מחלה בעולם כתוצאה מוירוס הזיקה.

 

כל הידע שיש לי על וירוס זה הוא מהאינטרנט, והמאמר כאן הוא ניסיון להבין את התופעה במבט ניטרלי ככל האפשר.

 

מידע כללי על וירוס הזיקה

וירוס זה התגלה לראשונה ב-1947 ביער זיקה באוגנדה, ע"י חוקרים שחיפשו קדחת צהובה אצל קופי מקאו.

הוירוס מועבר לבני האדם בעקיצה של יתושה מזן אדס (יתוש הנמר האסיאתי). זהו אותו סוג יתושים שמפיץ גם את נגיפי הדנגי, צ'יקונגוניה וקדחת צהובה.

 

באוגנדה בפרט ובאפריקה בכלל, לא היו אף פעם מחלות קשות כתוצאה מוירוס זה.

 

אין הוכחות לכך שהוירוס יכול לגרום למוות, אך ישנם דיווחים על מקרים של סיבוכים רציניים ביותר אצל החולים. במרבית המקרים הופיעו סיבוכים כאלה אצל אנשים שכבר היו חולים במחלות אחרות.

 

מה שהביא לפרסום הגדול של וירוס הזיקה היא התופעה שהחלה בברזיל באפריל 2015 של עליה חדה במספר התינוקות אשר נולדו עם מיקרוצפליה (גולגולת קטנה) ונזקים מוחיים.

 

מרבית הפרסומים בכלי התקשורת בכלל, והפרסומים של רשויות הבריאות בפרט, מיחסים את התופעה הזאת להדבקת האמהות של אותם תינוקות בוירוס הזיקה כתוצאה מעקיצות היתושים.

 

מהם התסמינים אצל הנדבקים בוירוס?

אצל כ-80% מהנשאים לא מתפתחים תסמינים כלשהם.

אצל כ-20% הנדבקים האחרים התסמינים הם בד"כ קלים:

  • חום נמוך
  • פריחה אדומה על העור. בד"כ מתחיל על הפנים ומשם מתפשטת לכל הגוף
  • דלקת בלחמית העין
  • כאבי פרקים – בעיקר במפרקים הקטנים של כפות הידיים והרגליים
  • כאבי ראש

 

תסמינים אלה נשארים בד"כ למשך 7-2 ימים.

 

עד כה ידועה רק התפרצות קודמת אחת של נגיף זה בשנים 2014-2013 בפולינזיה הצרפתית, ולכן לא יכולים גורמי הרפואה לקבוע בוודאות את התסמינים והסיבוכים הקשורים ישירות לוירוס זה.

 

מה גורם למיקרוצפליה (גולגולת קטנה מדי) אצל עוברים?

במאמר שפורסם באתר וואלה בריאות מסביר פרופסור יורם נבו (מנהל המכון הנוירולוגי במרכז שניידר לרפואת ילדים) כך:

"בדרך כלל הסיבות הן גנטיות, בין אם בגלל פגם גנטי שהתקבל בתורשה או שינויים גנטיים ספונטאניים. במקרים אלה, הנקראים מיקרוצפליה ראשונית, נפגעת התפתחות המוח ויש סיכוי גבוה יותר לפיגור או שיתוק מוחין. במקרים אחרים, כפי שקורה עם נגיף הזיקה, מדובר במיקרוצפליה משנית. המקור למיקרוצפליה הזו הוא זיהום, שמוביל לפגיעה ועצירה בהתפתחות המוח. ישנם גורמים זיהומיים נוספים שעלולים לגרום לפגיעות מוח, כמו CMV, מקבוצת נגיפי ההרפס, וטוקסופלזמה".

 

בחיפה – כך לפי ממצאיו של מחקר חדש – תינוקות נולדים עם היקף ראש שנמוך ב-20%-30% בהשוואה לממוצע. לפי פרופ' נבו זיהום אוויר אינו ידוע כאחד הגורמים להיקף ראש קטן. בכל זאת, מסייג פרופ' נבו, "אי אפשר לשלול לגמרי את הקשר. המחקר המדובר והנסיבות טעונים בדיקה, בכדי לוודא שאין גורמים רעילים היכולים לפגוע בהתפתחות המוח של עוברים באזור חיפה".(הערה: בעקבות הפרסומים של המחקר הנ"ל יצא משרד הבריאות בישראל בהודעה האומרת שהיקף הראש של התינוקות בחיפה אינו שונה מהממוצע הארצי).

 

יש כאן נקודה השוואתית מעניינת:

ההתפרצות של קדחת הזיקה בברזיל החלה בעיר קמסרי (Camaçari), הקרובה לעיר סלבדור בירת באהיה. בקמסרי יש מפעלי תעשיה גדולים, כולל מפעל של תעשיה פטרוכימית מהגדולים בברזיל.

 

זה בהחלט מחזק את הצורך לבדוק ביסודיות את הדברים הבאים:

  1. האם זיהום אויר של התעשיות הפטרוכימיות או של תעשיות אחרות גורם למיקרוצפליה?
  2. האם בין תוצרי הזיהום של התעשיות הפטרוכימיות יש בשנים האחרונות מרכיבים חדשים שלא היו בעבר והם גורמים למיקרוצפליה?

 

גורם נוסף שעלול לגרום לנזקים לעוברים הם חומרי הדברה כנגד מזיקים.

מאמר שהתפרסם בברזיל ב-5.5.2015  טוען שברזיל הפכה להיות הצרכנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה

("Rio Times, 5/5/15, “Brazil Shown to Be Largest Global Consumer of Pesticides)

 

מאמר אחר שהתפרסם בברזיל בסוף ינואר 2016 טוען ש-22 מתוך 50 המרכיבים העיקריים בחומרי ההדברה בהם משתמשים כיום בברזיל, אסורים לשימוש במרבית שאר מדינות העולם.

 

 

מהו כנראה הגורם לעליה הדרמטית במספר מקרי המיקרוצפליה בברזיל?

במאמרו זיקה קטן. שקר גדול? מביא ד"ר אבני טיעון הגיוני וסביר מאד: חיסון חדש שניתן לנשים בהריון.

בינואר 2015 נכנסה בברזיל לתוקף הנחייה המחייבת את כל הנשים בהריון לקבל סוג חדש של חיסון TDAP (נגד טטנוס, דיפטריה ושעלת). לטענתו של ד"ר אבני, חיסון זה הוא הגורם לעליה החריגה בכמות התינוקות שנולדו עם מיקרוצפליה החל מחודש מאי 2015.

גם בישראל נכנס החיסון החדש בינואר 2015, אך כאן חיסון זה אינו חובה.

לטענתו של ד"ר אבני, החיסון החדש נכנס גם למדינות רבות אחרות, אך במדינות המערב המתקדמות, בהן האישה עוברת בדיקות רבות במהלך ההריון, מגלים בד"כ את מצב המיקרוצפליה של העובר בעזרת בדיקת אולטרסאונד בחצי השני של ההריון, ואז ההמלצה לאמא היא לעשות הפלה...

אם הגורם למיקרוצפליה אצל אותם תינוקות היה באמת נגיף הזיקה, היו צריכים למצוא את הנגיף במוחם של כל אותם תינוקות שמתו מהמחלה. אך לפי פרסומים שונים, רק אצל אחוז קטן מתינוקות אלה מצאו את הנגיף במוחם.

 

להלן קישורים למספר מאמרים שלא מקבלים את הטיעון הרשמי של רשויות הבריאות:

Is the dreaded Zika virus another giant scam?

It’s not zika, it is a mosquito Gates released, OOPS, no, it is not that, it is an STD!

Zika Gets a Bad Rap: New Killer DTaP Vaccine to Blame?

Brazilians not buying Zika excuse for babies with shrunken brains

Tdap induced shrunken brains: The new autism

 

אבחון

כדי לטעון שמחלה מסויימת נגרמת ע"י וירוס ספציפי, יש צורך בסיסי לזהות באופן מדעי וחד משמעי את אותו וירוס שנלקח מרקמות נגועות בגופו של החולה ואף להוכיח שיש בגופו של אותו חולה כמות מספקת של וירוסים שיכולה באמת לגרום למחלה.

לפי הפרסומים באמצעי התקשורת, אבחון הוירוס זיקה כמחולל המגיפה הנוכחית נעשה בשתי שיטות ידועות ומקובלות אך למעשה שיטות אלה אינן מוכיחות בצורה חד משמעית את קיומו של הוירוס מחד, ואת הימצאותם בגוף החולה של מספר וירוסים כזה היכול לגרום למחלה מאידך.

ניתן לקרוא על כך (באנגלית) במאמר הזה: Is the dreaded Zika virus another giant scam?

 

התייחסות לפי הרפואה החדשה

הרפואה החדשה מראה שמחלות נגרמות ע"י קונפליקטים ביולוגיים ולא ע"י מיקרובים למיניהם. לכן הדרך של הרפואה החדשה להבין מחלה מסויימת היא לפי הסימפטומים, לפי תשאול החולה ולפי צילומי CT  של המוח.

כאשר אין לנו צילומי CT  של מוחות החולים, ואין לנו את סיפוריהם האישיים, ניתן להתייחס בעיקר לסימפטומים וקצת לאפיונים הכלליים של תנאי החיים באזורים בהם התגלו עד כה מרבית החולים.

אם מופיעים מיקרובים בזמן המחלה, הם פעילים רק בשלב הריפוי ובאים לעזור לגוף להתרפא.כל הסימפטומים המאפיינים לפי הפרסומים את קדחת הזיקה הם סימפטומים של שלב הריפוי. כאשר מעורבים במחלה גם וירוסים, הם מאיצים את תהליך הריפוי ולכן גם מגבירים את הסימפטומים.

לגבי התופעה של עליה חדה במקרי המיקרוצפליה, אני נוטה לקבל בשלב זה את הטיעון שהגורם העיקרי לבעיה הוא החיסון החדש. יתכן מאד שמצטרפים לכך גם גורמים של זיהום אויר רעיל יותר מבעבר, עליה עצומה בשימוש בחומרי הדברה (גם בכמות וגם ברמת הרעילות) וכן הגורמים הרגילים שהיו עד כה.

לכן, בהנחה שהגורמים העיקריים לתופעת המיקרוצפליה במקרה זה אינם הקונפליקטים "הרגילים" בהם עוסקת הרפואה החדשה, איני רואה צורך להרחיב כאן את ההתייחסות מנקודת המבט של הרפואה החדשה.

 

 

........................................................................................................

  

הערה: 

כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.

בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.