המקורות הבלתי נדלים של אהבה ואיכויות אחרות

 פורסם לראשונה ב-24.1.2016

 

 

מאמר זה נולד בעקבות הרהוריו של חבר אשר נודע לו על הולדת נכדי השלישי, ובשיחת טלפון מעמיקה ומרוממת כאחת הוא סיפר לי על ההרהורים והתובנות שהגיעו אליו לאחר שראה סרטון וידאו קצר בו מחזיק נכדי בן השנתיים ו-4 חודשים את אחיו בן היומיים.

 

דבריו של החבר עוררו בי את הרצון להרחיב את הבנותיו ולפרוס את היריעה כך, שהויטמינים שיש בדברים אלה יוכלו אולי לתרום גם לכם, הקוראים.

 

הדברים מובאים כאן כפי שאני מבין אותם וחושב עליהם כיום, בידיעה שיש להם בוודאי רבדים נוספים ומשמעויות נוספות שלא הוזכרו כאן.תובנות נוספות יתקבלו בברכה.

 

 

ההרהור

אתה אוהב מאד את הנכד הראשון שלך.

אתה אוהב מאד גם את הנכד השני שלך.

עכשיו אתה אוהב גם את הנכד השלישי.

 

האם האהבה לנכד השני או השלישי מפחיתה את האהבה לנכד הראשון?

 

האם יש גבול לכמות האהבה שאדם יכול להעניק?

 

מהיכן מגיעה אהבה זו?

 

 

התובנות

א. משאבים סופיים

אנחנו רגילים לחיות בסביבה בה המשאבים הם בכמות סופית ומוגבלת, ולכן כאשר מישהו מקבל נתח מה"עוגה", זה בא על חשבון אחרים.

לדוגמא:

"עוגת" אוצרות הטבע בפלנטה זו הינה מוגבלת, ובמרבית המקרים נוגסות חברות הענק את הנתחים הגדולים מעוגה זו ומשאירות פירורים להמונים.

 

לפי דו"ח שפורסם ב-18.1.2016, 62 האנשים העשירים ביותר בעולם מחזיקים ביותר כסף מאשר 3.6 מיליארד העניים שבעולם.

 

דוגמא אחרת:

בישוב מסויים יש 100 מגרשים לבניה לאורך הים. זהו מספר סופי – רק 100 המשפחות הראשונות שזכו לרכוש מגרשים אלה יוכלו להנות מהם, ושאר מאות האלפים או המיליונים שרצו להנות מאותה קרקע יצטרכו להסתפק בפתרון אחר.

 

התובנה כאן היא, שברמה הפלנטרית, לפחות בדברים הפיזיים, המשאבים הם סופיים.

 

אם כסבא אני יכול להרשות לעצמי להקציב לשלושת נכדי סכום X למתנות בשנה, ואתן חצי מסכום זה לנכד אחד, יישאר לכל אחד משני הנכדים האחרים רק חצי מהסכום שקיבל הנכד הראשון.

 

 

ב. משאבים אינסופיים

כדור הארץ והחיים שעליו, הם חלק קטן מבריאה שבמושגים שלנו היא אינסופית, בעלת אנרגיות אדירות בעוצמתן ובמיגוון שלהן.

 

הבריאה כולה שואפת כל הזמן להתפתח ולהתעדן, ולשם כך היא שולחת זרם אינסופי של איכויות גבוהות המאפשרות חיים של שלום, בניה, יצירה, שמחה, שגשוג ועידון. לנו, בני האדם, יש כנראה תפקיד חשוב בתהליך אדיר זה.

 

מסיבות שלא זה המקום לדון בהן, התפתחו בכדור הארץ גם כוחות הרס חזקים, שפוגעים קשות בתהליכי ההתפתחות.לבני האדם ניתן חופש הבחירה וניתנה היכולת לתהלך ולבטא מיגוון עצום של תכונות ואיכויות, בין אם כאלה שנחשבות נמוכות והרסניות ועד אותן איכויות של בניה, התפתחות ועידון.

 

כדי להשיג את המטרות של חיים המאפשרים המשך התפתחות ושגשוג, חיוני הוא להתחבר למקורות של אנרגיות רבות עוצמה אלה, הכוללות גם את האיכויות הגבוהות והעדינות ביותר כמו אהבה ללא תנאי, אכפתיות, עזרה לזולת, מסירות, יושר, חמלה, סבלנות, סובלנות, שמחה ועוד ועוד.

 

התובנה כאן היא, שאיכויות מעודנות אלה מגיעות מהרמות הגבוהות שבבריאה, והמקורות של אותן איכויות הם מקורות של שפע בלתי פוסק.לנו, בני האדם, יש את היכולת להתחבר לאותן איכויות גבוהות ואף להעצימן בתוכנו ולהעניק מהן לסובבים אותנו.

 

לכן, אם אני מחובר למהותה של האיכות אהבה, אוכל להעניק ממנה לאחרים ללא כל הגבלה, ואהבתי לנכד אחד לעולם לא תבוא על חשבון אהבתי לנכדים האחרים.

 

איך זה קשור לנושאי בריאות ולרפואה החדשה?

כפי שצויין במספר מאמרים קודמים, הרפואה המונעת האמיתית היא למעשה עבודה של התפתחות אישית.

 

האדם נועד במקורו לחיות חיים של הרמוניה פנימית וחיצונית, חיים של בריאות, שמחה, יצירה, גילוי, התפתחות ועידון.התהליכים הבעייתיים שקרו לאנושות באלפי שנה האחרונות פגעו בהרמוניה הפנימית והחיצונית ויצרו אקולוגיה הגורמת לכך שכל אדם יחווה בחייו הרבה קונפליקטים, אשר חלקם יהיו קשים ומספיק חזקים כדי להפעיל תוכניות ביולוגיות המוכרות לנו כמחלות.

 

התפתחות אישית מאפשרת להימנע לפחות מחלק מאותם קונפליקטים.

 

הרפואה החדשה היא דרך מסויימת של חיפוש האמת, לפחות בהיבטים הבריאותיים.

כדי לבדוק עד כמה יש אמת בתגליות של הרפואה החדשה, יש צורך לבחון זאת בצורה אובייקטיבית לחלוטין, ללא השפעות של אגו, אינטרסים ודעות קדומות. בדיקה כזאת מחייבת מידה מסויימת של התפתחות אישית.

 

אחת המשמעויות של התפתחות אישית היא להיות מסוגל להתעלות מעל קטנוניות, מעל תחרותיות, מעל התחשבנויות של תן וקח, מעל האגו ובאופן כללי להיות מסוגל להתעלות מעל הדברים הנמוכים והפחות מעודנים המשפיעים עלינו שלא לטובה.

 

זוית נוספת שיש בהתפתחות אישית היא היכולת להיות יותר גמיש, יותר פתוח לאמת ויותר מוכן להשתנות ולשנות בתוכך דפוסים ישנים שמפריעים לגדילה והתפתחות.

 

מרכיב חיוני להגיע לכך הוא במציאת דרכים יעילות להתחבר לאותן איכויות גבוהות ומעודנות, המגיעות אלינו בשפע אינסופי מהבריאה ורק מחכות שניתן להן בית בתוכנו ונאפשר להן לגדול ולהתעצם. 

 

  

…………………………………………………………………………………………..

הערה: 
כותב מאמר זה אינו רופא, והמידע שכאן אינו מהווה המלצות או התוויות רפואיות.
בכל מקרה יש לפנות לרופא מוסמך.